KPMV - úvodní stránka

 
 
 

KPMV

Děje se...

Kluby

Projekty

Publikace

Různé

Kontakty

Muzeum Varnsdorf

Aktuality

 

 

 

Stanovy KPMV Organizační řád Výbor KPMV Registrace MV ČR
Naše činnost Aktuality z KPMV Valné hromady Členství v KPMV
 

Děje se v KPMVArchiv zpráv


Nový ĎaS, Bezděz a Čs. fotografie v naší studovně

 

Šesté letošní číslo Dějin a současnosti se věnuje především tématu vyvražděných a vypálených Lidic. Nabídnout můžeme též nové číslo dvouměsíčníku Československá fotografie. Kromě toho jsme odbdrželi letošní vydání vlastivědného sborníku Bezděz s mnoha zajímavými příspěvky z oblasti Českolipska. / V depozitáři varnsdorfského muzea jsou vám časopisy přístupné ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107. / Náhledy obálek a obsahu zobrazíte rozkliknutím obrázků.


         

ham - vloženo 24.7.2017, doplněno 27.7.2017Muzeum dostane nového ředitele

 

Oblastnímu muzeu Děčín, pod které spadají i pobočky ve Varnsdorfu a Rumburku, bude od října šéfovat nový ředitel. Ve výběrovém řízení uspěl Ing. Vlastimil Pažourek. Vystřídá na tomto postu Milana Rosenkrance, který stál v čele instituce od roku 1990. Muzeum je zřizováno Ústeckým krajem, o odvolání a jmenování jeho ředitele proto rozhoduje Rada Ústeckého kraje. / Pro náš spolek je Vlastimil Pažourek "starým známým", uskutečnil pro nás řadu přednášek zaměřených na archeologické nálezy a regionální dějiny. Od roku 1997 je naším čestným členem. / Rozhovor s novým ředitelem si přečtěte na webu Děčínského deníku, sám Vl. Pažourek zveřejnil i jeho nezkrácenou podobu na webu Děčíňák.

ham - vloženo 24.7.2017 / foto DeníkNobilis Tilia, Vlčí hora a Brtníky (17.6.2017)

 

Přes krajně nepříznivé počasí se sešlo šest statečných, kteří přemohli severní vichr a studené fronty. Prohlédli jsme si bylinkovou zahrádku Nobilis Tilia a vystoupali na vrchol Vlčí hory. Výhled z rozhledny nás potěšil hlavně svými dynamickými proměnami viditelnosti. Pak už jsme se vydali na křížovou cestu do Brtníků, zkontrolovali jsme stav rekonstrukce slavné hospody U Krkovičky a počkali na vyhlídkový vlak. Na nádraží nás "potěšila" mapa výběžku, která nás poučila o tom, že říčka Křinice pramení v Saském Švýcarska a skrz celý výběžek teče do Žitavy. Rychlý přesun do našich domovů nám umožnil účast na kulturních slavnostech v celém výběžku. / Obrázky z výletu si můžete prohlédnout v této fotogalerii.

ham - vloženo 18.6.2017 / foto Filip MágrŠermířská "Bitva Varnsdorf" poprvé (3.6.2017)

 

U rybníka Mašíňák propukla v sobotu 3. června středověká bitva. Byla to varnsdorfská premiéra - a zároveň pořadatelský křest pro klub historického šermu Primo Victoria, který působí při Kruhu přátel muzea Varnsdorf. Akce se odehrávala za letního vedra, a tak nebylo rytířům navlečeným ve středověké zbroji moc co závidět. O to víc lze obdivovat elán, s jakým se vrhali do soubojů za svou čest a slávu. / Naše poděkování patří partnerům a sponzorům, bez nichž bychom si dobrodružnou podívanou museli nechat ujít: Restaurace a penzion Koliba Varnsdorf, Rumburské noviny, pivovar Svijany, pivovar Konrad,  tiskárna TRIO Varnsdorf, ZETR s.r.o. Varnsdorf, Adriana Jiříkov s.r.o., Lusatia Quality, Svobodová Antonie - železářství, Stavební materiály Marcela Burdilová, OBY Varnsdorf. / Několik fotografií z rytířského klání si můžete prohlédnout v této fotogalerii.

ham - vloženo 4.6.2017 / foto Filip MágrNová čísla ĎaSu a Československé fotografie

 

Fotonadšenci mohou využít toho, že stále ještě odebíráme magazín Československá fotografie. Jeho obsah ocení jak pokročilí, tak začínající fotografové. Zároveň můžeme nabídnout k přečtení nejnovější vydání časopisu Dějiny a současnost. Jeho hlavním tématem je císařovna Marie Terezie, od jejíhož narození uběhlo rovných 300 let. V depozitáři varnsdorfského muzea jsou vám časopisy přístupné ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107. / Náhled obálek zobrazíte rozkliknutím obrázků.

ham - vloženo 1.6.2017Mineralklub nás virtuálně přenesl do svých podzemních hájemství (25.5.2017)

 

Miloš Flekna a Aleš Novák nás na besedě v divadle seznámili s aktivitami Mineralklubu prostřednictvím obrázků, vyprávění a improvizované výstavy hornin. Tento klub pracuje pod hlavičkou našeho spolku již od jeho samých počátků (1996) a oba protagonisté besedy jsou jeho zakládajícími členy. Kdo jste u toho nebyli, můžete  si udělat představu ze snímků v této fotogalerii.

ham - vloženo 28.5.2017 / foto Filip MágrV Liberci na Tkadlíkovi a veteránech (13.5.2017)

 

Náš výjezd do liberecké galerie proběhl ve velmi skromném, tříčlenném obsazení. Výjimečná výstava díla Františka Tkadlíka bohužel naše výtvarníky nepřilákala, a nebo ji snad absolvovali sólově. Případným zájemcům sdělujeme, že potrvá ještě do 18. června. Po její prohlídce jsme zamířili do nedalekého Technického muzea Liberec, kde naše oko potěšily především historické dopravní prosředky. Budete-li mít do Liberce cestu, můžeme doporučit, potěší hlavně starší a nejmladší návštěvníky.


   


ham - vloženo 28.5.2017Připravujeme letošní ročenku Mandava 2017


Také letos náš spolek vydá vlastivědnou ročenku Mandava. Bude v pořadí už jednadvacátá. Potenciální přispěvatele, kteří by nám chtěli nabídnout text ke zveřejnění, tímto žádáme, aby nám jej poskytli do konce května.
Bližší informace pro přispěvatele jsou k dispozici zde: Mandava2017_propozice (pdf). Kontakty na redakci: Josef Zbihlej, e-mail: kpmv@quick.cz, tel. 723 206 107; Martin Havlíček, e-mail: ham-ham@seznam.cz, tel. 775 865 995.

ham - vloženo 2.5.2017


Předposlední etapa toulek podél Mandavy (22.4.2017)

 

Přišel duben a opět jsme vyrazili podél Mandavy. Nyní jsme si vybrali sobotu 22. 4. a počasí nám v tento den přálo. Na nádraží se nás sešlo celkem jedenáct. Vystoupili jsme v Mittelherwigsdorfu a došli ke "Skalnímu mlýnu", kam jsme minulou vycházku došli. Cesta podél Mandavy směrem k Žitavě vedla mezi upravenými domky s pěknými zahradami, opět jsme přecházeli řeku po nádherných kamenných mostech či dřevěných lávkách, měli jsme možnost obdivovat i několikaobloukové mosty pro železnici. Na řece je opět celá řada jezů a náhonů, které v dřívějších dobách sloužily pro mlýny nebo malé továrny. V Žitavě je prostor kolem Mandavy krásně upraven a vznikl zde nádherný park s jezírky, záhony a vzrostlou zelení, o které jsme se více dověděli z výkladu Zuzky Jindřichové. Krátký čas jsme věnovali prohlídce Olbersdorfer See, kde je i malé muzeum důlní techniky používané v době těžby uhlí. Odtud jsme šli ještě kousek podél Mandavy, abychom na vnějším okruhu odbočili k nádraží a zároveň ochutnali kousek z příští vycházky, kdy nás čeká jen malá část Mandavy, ale přidáme prohlídku města. Poslední vycházka je plánována na září. // Jaroslava Štěpánková

ham - vloženo 22.4.2017, doplněno o fotogalerii 23.4.2017 / foto J. ŠtěpánkováDějiny a současnost 4/2017

 

Nejnovější číslo časopisu Dějiny a současnost, které se můžete přečíst ve studovně našeho muzea, přináší tematický blok věnovaný tureckým (respektive osmanským) dějinám v konfrontaci s aktuálními událostmi v evropsko-tureckých vztazích. Další témata aktuálního vydání zjistíte rozkliknutím obrázku s obsahem. Rubrika "Výstavy" upozorňuje na libereckou expozici malířského díla Františka Tkadlíka, což by mělo zajímat zejména ty z vás, kdo se spolu námi chystáte tuto výstavu v květnu navštívit.


   


ham - vloženo 21.4.2017Vyšel sborník o varnsdorfském sochaři Pilzovi


Loňské dvousté výročí narození sochaře Vincenze Pilze (14. 11. 1816 Varnsdorf – 27. 4. 1896 Vídeň) bylo připomenuto řadou akcí, které se staly součástí projektu 200 let Vincenze Pilze. Patřila k nim též konference, která se uskutečnila ve Varnsdorfu 19. října 2016. Nyní vychází dvoujazyčný sborník příspěvků z této konference. Pro její účastníky a pro další vážné zájemce je zdarma k dispozici ve varnsdorfském muzeu. / Projekt zaštítilo Městské divadlo Varnsdorf, které na tento účel získalo finanční podporu z Fondu malých projektů Euroregionu Nisa. Editorem sborníku je Josef Rybánský, odpovědným redaktorem Martin Musílek. / Náhled obálky a obsahu získáte rozkliknutím přiložených obrázků:


  


ham - vloženo 19.4.2017


Aktuální číslo Děčínských vlastivědných zpráv (2/2016) je čtenářům k dispozici ve studovně našeho muzea. Obálku a obsah zobrazíte rozkliknutím miniatur:

  

ham - vloženo 11.4.2017Exkurze v rumburském muzeu (8.4.2017)


Malá skupina členů KPMV dorazila do Rumburku na speciálně objednanou prohlídku nové expozice tamního muzea. Atmosféru dokumentuje několik momentek z fotoaparátu Josefa Zbihleje:


      


ham - vloženo 8.4.2017, foto Josef Zbihlej


Nové termíny do diáře

 

Do svých kalendářů, diářů, plánovačů atp. si již můžete poznamenat nové termíny akcí KPMV. Klub výtvarníků naplánoval na sobotu 13. 5. návštěvu liberecké galerie a muzea. Mineralklub ve čtvrtek 25. 5. představí svou podzemní činnost promítáním fotografií od 18 hodin ve varnsdorfském divadle. Klub historického šermu Primo Victoria pozve veřejnost v sobotu 3. června na ukázkovou bitvu u Mašíňáku. Zatím bez přesného termínu jsou v plánu další červnové akce - zájemci o drobné sakrální památky se k nám budou moci přidat při obchůzce varnsdorfských křížků (zhodnocení jejich současného stavu, fotodokumentace) a s přírodovědným klubem můžete zamířit na exkurzi v Nobilis Tilia ve Vlčí Hoře, spojenou s výstupem na rozhlednu na Vlčí hoře a prohlídkou unikátní Köglerovy geologické mapy v Zahradách. / Aktuální plán akcí sledujte v sekci Zveme vás...

ham - vloženo 5.4.2017Fotorok: výstava se přesunula do Großschönau

 

Výstava fotografií ze soutěže FOTOROK 2017 byla do poloviny března k vidění ve varnsdorfské knihovně. Nyní již zdobí prostory radnice v sousední německé obci Großschönau, kde působí náš partnerský fotografický klub. Vernisáž se konala 28. března (viz fotografie J. Zbihleje). Výstava tam potrvá do 12. května. Poté budou fotografie - kromě vítězných - vráceny jejich autorům.

ham - vloženo 30.3.2017 / foto Josef ZbihlejNové odborné čtivo v muzeu

 

V muzeu na své čtenáře čekají nová čísla časopisů a sborníků: březnové vydání "Ďasu", nejnovější revue Československá fotografie a poslední dva sborníky Fontes Nissae - Prameny Nisy. Hlavní témata jejich obsahu zjistíte z náhledů, které lze rozkliknout pod tímto textem. / Zmíněná periodika (a mnohá další) jsou přístupná ve studovně v depozitáři varnsdorfského muzea, kam si lze zajít ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.


       


ham - vloženo 24.3.2017Sedmdesát let Varnsdorfské stávky (22.3.2017)


Historik Mgr. Petr Sedlák, Ph.D. se dlouhodobě zabývá Varnsdorfskou stávkou (5. března 1947) v kontextu poválečného společenského vývoje. Spor o restituci varnsdorfské textilky tehdy vyvrcholil rozhodnutím v neprospěch restituenta Emila Beera a předznamenal "vítězství pracujícího lidu" v únoru 1948. / Petr Sedlák v naší ročence Mandava zveřejnil na toto téma příspěvek již v roce 2005. Nyní přijel do Varnsdorfu diskutovat o této události v době, kdy od ní uběhlo právě 70 let. Téměř 30 návštěvníků seznámil se základními fakty, s dokumentací, kterou mají historikové k dispozici, a zejména s vývojem jejich pozdější interpretace. V následující diskusi padla řada dotazů, například k problematické právní stránce tejdejšího sporu. Zazněly také vzpomínky na někdejší oslavy kulatých výročí, které se konaly až do roku 1987. / Petr Sedlák na toto téma zpracovává historickou monografii, kterou by rád publikoval do dvou let.


      


ham - vloženo 23.3.2017, foto Filip Mágr (3. foto zleva) a Josef Zbihlej (ostatní fotografie)


Tichý lov - Zvířata v Evropě (20.3.2017)


V pondělí 20. března nás pan Wolfgang Grafe z Großschönau pozval do přírody prostřednictvím svých diapozitivů na téma Zvířata v Evropě. Promítání s výkladem (simultánně překládaným Ludmilou Podzimkovou a Janou Krausovou) se konalo ve varnsdorfském divadle.


      


ham - vloženo 20.3.2017, foto Filip Mágr a Jaroslava Štěpánková


Výzva k fotografům

 

Vážení přátelé, dovolte mi, abych Vás pozval na dernieru nebo dernisáž (?) výstavy FOTOROK 2017. Příští sobotu (18. 3.) končí výstava letošní soutěže a já bych Vás velmi rád pozval na její ukončení. Rád bych této příležitosti využil k tomu, abychom se zamysleli, zda chceme obnovit činnost našeho fotoklubu. Zvu Vás proto v sobotu 18. března v 10.00 hodin do Městské knihovny ve Varnsdorfu. Pokud máte zájem pracovat v našem fotoklubu, ale v sobotu 18. 3. se nemůžete zúčastnit, tak mi, prosím, napište den a hodinu, kdy byste se mohli našich setkání účastnit (kontakt: kpmv@quick.cz). / Protože musíme připravit opakování naší výstavy Fotorok v sousedním městě Großschönau, tak bychom mohli v sobotu společně přeinstalovat fotografie do cestovních cliprámů. Pro úplnost uvádím, že výstava bude v Německu instalována v oranžerii na großschönavské radnici od 28. 3. do 12. 5. Prosím nefotografy, aby předali moje pozvání fotografujícím přátelům. // Josef Zbihlej, jednatel KPMV

ham - vloženo 10.3.2017Co se bude dít...

 

Ve druhé polovině března můžete zajít na dvě naše akce do varnsdorfského divadla: v pondělí 20. března promítání fotografií (diapozitivů) Wolfganga Grafeho na téma "Zvířata v Evropě" a ve středu 22. března přednáška historika Petra Sedláka "Sedmdesát let Varnsdorfské stávky". V obou případech se začíná v 18.00 hodin. / Jasno máme už i s pozvánkami na duben: 8. dubna si společně prohlédneme novou stálou expozici v rumburském muzeu a 22. dubna s námi můžete absolvovat 12. díl vycházek podél toku Mandavy. Startovat se bude v Mittelherwigsdorfu, kam se dostaneme vlakem (odjezd z Varnsdorfu v 8.51 hod.). / Aktuální pozvánky na akce KPMV sledujte v sekci Zveme vás.

Zájemci o fotografování nechť nepřehlédnou výše zveřejněnou výzvu k účasti na zakončení výstavy FOTOROK 18. března ve varnsdorfské knihovně.


ham - vloženo 10.3.2017


Schváleny dotace od města

 

Každý rok se snažíme zajistit přísun alespoň nejnutnějších financí na naši spolkovou činnost. Z pouhých členských poplatků bychom se neuživili. Kromě několika sponzorů nám pomáhá také město Varnsdorf, které každoročně vyhlašuje dotační program na podporu kulturních, sportovních a sociálních aktivit. Také letos jsme uspěli s žádostmi o dotační příspěvek na soutěž Fotorok (12 600 Kč) a na vydání vlastivědného sborníku Mandava 2017 (20 000 Kč). Tímto městu Varnsdorf děkujeme.

ham - vloženo 1.3.2017Libor Dušek vyprávěl o ski expedici Hindúkuš - Afghánistán (20.2.2017)


V pondělí 20. února proběhla přednáška o úspěšné Krkonošské ski expedici Nošak 2016. Poutavě i vtipně o ní vyprávěl vedoucí expedice Libor Dušek, který už u nás jednou byl s přednáškou o životě ve Váchánu, tedy oblasti v údolí pod horou Nošak. Ta je s výškou 7492 m n.m. v pohoří Hindúkuš druhou nejvyšší a leží na hranici Afghánistánu a Pákistánu. Na samotný vrchol se z pětičlenné výpravy dostal sice jen Zdeněk Hák, ale horu poté sjel na lyžích a byl tak prvním Čechem, kterému se to povedlo. Poprvé i naposledy předtím horu na lyžích sjela expedice z Tyrolska v roce 1970. Na přednášku do divadla přišlo kolem 30 lidí, což je na místní poměry vcelku dobrá účast. Na konci proběhlo i několik dotazů. Akci tak můžeme, stejně jako expedici, prohlásit za úspěšnou. // Zuzana Jindřichová


      


Snímky z přednášky Libora Duška. Na prvním z nich jej publiku představuje Zuzana Jindřichová.

ham - vloženo 22.2.2017, foto Filip Mágr


Podíváte se s námi do Afgánistánu a na Island?

 

Nadcházející pracovní týden potěší zájemce o fotografické exkurze do exotických krajin. Na pondělí 20. února náš spolek pozval Libora Duška, který nás seznámí se Ski expedicí Hindúkuš - Afghánistán. Promítání se koná ve varnsdorfském divadle od 18.00 hodin. / V pátek 24. února se pro změnu můžete vydat opačným směrem. Jiřetínský grafik, fotograf a cestovatel Jiří Stejskal bude prezentovat své fotografie ze země ledu a ohně. Promítání nazvané Na cestách Islandu s Jiřím Stejskalem se bude konat ve Spolkovém domě v Jiřetíně pod Jedlovou (nám. Jiřího, čp. 36) také od 18.00 hodin. Na tuto akci vás zve tamní komise pro kulturu, sport a turistický ruch. Pozvánku lze zobrazit rozkliknutím přiloženého obrázku.

ham - vloženo 18.2.2017Lednové číslo ĎaSu

 

Nové číslo časopisu Dějiny a současnost se zaměřilo na technologickou spolupráci v Evropě po roce 1948. Je to zajímavé téma: v době studené války bylo třeba společně řešit otázky automobilismu, výpočetní techniky, železniční a letecké dopravy. V novém ročníku historické revue pokračují také rubriky Řeč šlechtických sídel, Expozice, Filmové dědictví, Hrdinky/Hrdinové... Mnoho zajímavého čtení, na které si stačí zajít do studovny, přístupné v depozitáři varnsdorfského muzea ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107. / Náhled obálky a obsahu zobrazíte rozkliknutím.

ham - vloženo 7.2.2017Jaké byly ledopády (4.2.2017)

 

Výletu za ledopády se zúčastnilo pět lidí. Od vlakového nádraží v Brtníkách jsme šli po silnici na Šternberk, potom kolem Soví vyhlídky. O pěknou vyhlídku jsme sice kvůli mlze přišli, ale zato jsme si pak užívali ledových útvarů. Prvním byl ledopád Opona, od kterého jsme sestoupili do údolí Vlčího potoka a zamířili k ledopádu Velký sloup. Poté následovaly ledopády Vlčí stěnky, Varhany, Malý Pruský tábor a poslední Křepelčí stěnka. Cesta podél Vlčího potoka a pak po silnici byla už zdlouhavá a namáhavá, přesto se nám podařilo stihnout vlak z Brtníků ve 14.11 hod. do Rumburku a pak busem do Varnsdorfu. // Filip Mágr

Fotogalerie z výletu zde

ham - vloženo 4.2.2017, foto Filip Mágr


Co bude v únoru: po vlastních za rampouchy a virtuálně do Afghánistánu

 

Brtnické ledopády se mají letos k světu. Svědčí o tom i foto Kláry Mágrové z 22. ledna, které jsme si vypůjčili z Výběžku.eu. Do této soboty 4. února určitě ještě povyrostou, takže ti, kdo se spolu s námi vydají na jejich obhlídku, neprohloupí. Z Varnsdorfu se odjíždí autobusem (8.17 z autobus. nádraží) do Rumburku, odtud vlakem do Brtníků. Po cca sedmikilometrovém okruhu se budeme vracet stejnou cestou - z Brtníků vlakem ve 14.11 nebo 16.11 hod. / Z tepla divadelního předsálí se naopak budeme kochat středoasijskými končinami na besedě nazvané Ski expedice Hindúkuš - Afghánistán. Pozve nás tam etnolog, horolezec a skialpinista Libor Dušek. Promítání se koná ve varnsdorfském divadle v ponděllí 20. února od 18.00 hodin.


ham - vloženo 30.1.2017


Dobové fotografie Varnsdorfu přilákaly nejen pamětníky (25.1.2017)

 

Nápad uspořádat promítání dobových fotografií Varnsdorfu sklidil velký ohlas. Přednáškový prostor v divadle se zaplnil do posledního místečka. Úkolu představit veřejnosti staré pohlednice a fotografie, zachycující proměny našeho města, se ujal Jiří Sucharda. Patří k těm nadšencům, kteří shromažďují vyobrazení městských reálií ze všech historických období, tudíž má k dispozici nepřeberné množství obrazových dokumentů. / První večer zamýšleného cyklu besed byl věnován proměnám varnsdorfského náměstí a jeho bezprostředního okolí. Kostel sv. Petra a Pavla, fara, škola, radnice, "sokolovna", bývalá tiskárna Strache a mariánský ústav, vzpomínka na již dávno neexistující budovy hostince Stalingrad, hotelu Burza, Kolosea, řeznictví Na schůdkách. Sledovat jsme mohli také vývoj zástavby dnešní ulice Legií. Nad mnohými snímky se čile diskutovalo, mladší účastníci se ozývali s doplňujícími dotazy, zatímco ti starší doplňovali výklad o další zajímavé detaily. Na závěr byl připraven bonus - amatérský filmový dokument z prvomájových oslav roku 1983, natočený P. Dankem st. / Nad dobovými fotografiemi se budeme scházet zhruba v půlročních intervalech. Můžete se těšit na další městské lokality a tematické celky věnované například varnsdorfským školám, mostům, hospodám... / Velmi skromné jsou zatím doklady o podobě města v poválečných letech. Proto na besedě zazněla výzva k případným majitelům snímků z této doby, aby je poskytli k naskenování.   


Na prvním snímku Josef zbihlej představuje publikaci dobových fotografií Varnsdorfu a nejnovější ročenku Mandava. Další dva snímky z průběhu promítání komentovaného Jiřím Suchardou

ham - vloženo 26.1.2017, foto Filip Mágr


HUDr. Josef Poláček (1925-2017)

 

S lítostí oznamujeme, že v úterý 17. ledna zesnul v nedožitých dvaadevadesáti letech varnsdorfský výtvarník a publicista Josef Poláček. V jeho osobě nás opustil činorodý grafik, člen České unie karikaturistů, jež mu v roce 2012 udělila prestižní Řád Bílé opice, čestný občan města Varnsdorfu, nositel čestného titulu Doctor humoris causa (HUDr.), který mu byl před třemi roky udělen "salonní akademií kresleného humoru". Neúnavný organizátor výtvarného života stál mimo jiné u zrodu výtvarných skupin KONTRAST a GRAM. Po vzniku našeho spolku se zcela přirozeně zapojil do činnosti klubu přátel výtvarného umění, jehož předsedou byl v prvních letech jeho existence (1996-1997). Jeho posledním veřejným vystoupením byla vernisáž výstavy kresleného humoru v galerii V Podstávce v Jiřetíně pod Jedlovou v srpnu loňského roku. Při této příležitosti převzal čestný titul "LeGrand Tolštejnského panství".
Pane Poláčku, Vaše stále dobrá mysl a neutuchající optimismus nám bude setsakra chybět!

Poslední rozloučení s Josefem Poláčkem se koná ve středu 25. ledna ve 13 hod. ve smuteční síni ve Varnsdorfu.


ham - vloženo 19.1.2017, doplněno 20.1.2017


Z textilní historie Varnsdorfu a Seifhennersdorfu (17.1.2017)

 

Sdružení AG Textilland Oberlausitz (působící při Windmühle Seifhennersdorf e. V.) připravilo ve spolupráci s Městskou knihovnou Varnsdorf prezentaci několika zakladatelských osobností místního textilního průmyslu a prvních odborných textilních škol. Varnsdorfské muzeum poskytlo pro tento účel dokumenty ze svých sbírek. Kruh přátel muzea Varnsdorf byl v pracovním týmu zastoupen M. Havlíčkem (zpracování českých pramenů a redakce české verze textů). Dvanáct výstavních panelů je k vidění v patře varnsdorfské knihovny do 24. února. Poté budou od 23. března do konce května 2017 vystaveny na radnici v Seifhennersdorfu. / Vernisáž výstavy byla spojena s dvoujazyčnou přednáškou v sále varnsdorfské knihovny. Ta byla zaměřena na hlavní poznatky získané při práci na projektu a na některé zajímavosti, které se na výstavní panely nevešly. Zájem předčil očekávání organizátorů: sál se naplnil asi padesáti lidmi, mezi nimiž byli jak mnozí členové našeho spolku, tak i řada návštěvníků ze sousedních německých obcí (včetně starostky Seifhennersdorfu Karin Berndtové). Za varnsdorfskou radnici se dostavil místostarosta Roland Solloch. / Výstava prezentuje textilní podnikatele H. R. Marxe a P. Rentsche ze Seifhennersdorfu, J. Kunerta a rodinu Fröhlichových z Varnsdorfu a rovněž tkalcovské školy, které vznikly s podporou místních průmyslníků v obou městech ve 2. polovině 19. století. Návštěvníci jistě nepřehlédnou bustu H. R. Marxe, zapůjčenou z Karáskova muzea v Seifhennersdorfu. Projekt vznikl díky finanční podpoře z Evropského fondu pro regionální rozvoj.


ham - vloženo 18.1.2017


41. vernisáž Fotoroku (16.1.2017)

 

V přízemí varnsdorfské knihovny byla otevřena výstava FOTOROK 2017, na které lze zhlédnout přes šedesát vybraných snímků zaslaných do stejnojmenné soutěže. Josef Zbihlej se v zahajovací řeči vrátil do historie. Soutěž byla založena v roce 1976 a nově ustavený fotoklub se tehdy scházel v novém závodním klubu Velveta. Málokdo si asi tenkrát dokázal představit, že soutěž přežije čyři desetiletí. A že bude dokonce jednou z mála, které vydrží tlak doby. Ano, Fotorok je svým způsobem raritou. Proto bylo na místě i poděkování městu Varnsdorf za finanční podporu, která umožňuje v této tradici pokračovat. Vernisáž navštívil i starosta města Stanislav Horáček, aby poděkoval organizátorům a popřál fotografům "dobré světlo" i do dalších ročníků. / Fotoroku 2017 se zúčastnilo 23 autorů (což je potěšující nárůst oproti loňským patnácti), z toho dva zahraniční z Německa. Nově se u nás představují například kolegové z děčínského fotoklubu. K nim patří i letošní vítěz Jaroslav Stejskal. Na fotografii právě přebírá od J. Zbihleje ocenění. / Další snímky, které na vernisáži pořídil Ivo Šafus, si můžete prohlédnout na Výběžku.eu.


Kompletní seznam účastníků Fotoroku 2017: Martin Adamec, Linda Bodláková, Barbora Boháčová, Jiří Bremert, Václav Cach, Stanislav Domanský, Jiří Durdík, Gerd Goldberg, Werner Griesbach, Martin Hložek, Jiří Hovorka, Blanka Jedličková, Jaroslav Kalous, Jiří Musílek, Jan Myšák, Petr Pospíšil, Eduard Reisinger, Rudolf Rychlý, Jaroslav Stejskal, Jiří Škaloud, Jaroslava Štěpánková, Svatopluk Velkoborský, Martin Votava.


ham - vloženo 16.1.2017, foto Ivo Šafus / 19.1.2017 doplněno o seznam účastníků soutěže


Nová čísla ĎaSu a ČsF

 

Prosincová čísla časopisů Dějiny a současnost a Československá fotografie - to jsou nejnovější přírůstky odborného tisku přístupného ve studovně varnsdorfského muzea. Jejich obálky zobrazíte rozkliknutím miniatur. / Kmenovým tématem nového ĎaSu je středověký humor, kromě toho zde najdete stať o vztahu poúnorového režimu k vrcholovému sportu nebo článek o nizozemském inženýrovi A. Bootovi, který stál u zrodu odvodňovacího systému hlavního města Mexika. / Obsah fotografické revue zjistíte přímo z náhledu obálky. / Naše studovna, kde můžete nahlédnout i do dalších odborných tiskovin, je přístupná ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

ham - vloženo 13.1.2017Instalace výstavy Fotorok 2017

 

Pětašedesát fotografií rozmístěných na celkem 23 panelech: právě tolik práce za sebou nechala skupina "brigádníků", kteří přišli pomoci do varnsdorfské knihovny s instalací výstavy Fotorok 2017. Všem, kdo se podíleli na konečné podobě výstavního souboru, patří poděkování. Na oči veřejnosti se výstava dostane příští týden v pondělí (16. ledna 2017). Nenechte si ujít vernisáž, která se koná téhož dne v 17 hodin.

   


ham - vloženo 12.1.2017 / foto Josef Zbihlej


Porota vybírala vítěze Fotoroku 2017

Porota soutěže Fotorok 2017 zasedala 4. ledna a vybírala to nejlepší ze soutěžních snímků a fotoseriálů doručených fotoklubu KPMV do konce předchozího roku. Hodnocení probíhalo anonymně (porotci neznali autory posuzovaných snímků). Již zanedlouho se budete moci seznámit jak s oceněnými, tak s dalšími zajímavými snímky na výstavě v Městské knihovně Varnsdorf. Vernisáž spojená s oficiálním vyhlášením výsledků se koná v pondělí 16. ledna od 17.00 hodin. Už nyní se můžete seznámit s výsledkovou listinou. Tamtéž najdete i výsledky předchozích ročníků od roku 1996. / Zde připojená fotografie zachycuje většinu poroty. Zleva: Václav Sojka, Libor Zavoral, Jiří Trebatický a Josef Zbihlej, fotografoval další člen poroty Radek Petrášek.

ham - vloženo 5.1.2017

foto Jarka Štěpánková, graf. úprava ham


Leden bude fotografický

 

Obě akce, které chystáme na první měsíc roku 2017, budou ve znamení fotografií: na zahájení výstavy FOTOROK 2017 si prohlédneme nejnovější úlovky z objektivů současných tvůrců (pondělí 16. ledna v 17 hod. v knihovně), v dalším týdnu budeme sledovat proměny varnsdorfského náměstí, jak jej zachytily objektivy fotografů v minulosti (středa 25. ledna v 18 hod. v divadle). Půjde o první besedu z cyklu nazvaného "Nad dobovými fotografiemi Varnsdorfu" a role průvodců se ujmou Jiří Sucharda a Josef Zbihlej.

ham - vloženo 29.12.2016


Jak bylo v Kryštofově Údolí (17.12.2016)

 

Posledního výletu KPMV v letošním kalendářním roce se zúčastnilo 7 lidí a jeden pes. Počasí bylo mimořádně příjemné, trasa vedla přes machnínský hrad Hamrštejn a transbordér přes Nisu do Kryštofova Údolí. Cesta byla příjemně umrzlá, takže jsme za hodinku dorazili do muzea betlémů. Od naší poslední návštěvy se sbírka opět rozšířila a potěšil nás stav a množství exponátů. Stihli jsme ve dvanáct hodin představení nádherného orloje a pak jsme zamířili do restaurace na vynikající gulášek. Po obědě jsme ještě zvládli prohlídku obce se spoustou více i méně zachovalých podstávkových domů a cestou kolem dvou jeskyní jsme se vrátili na nádraží pod hradem. // Josef Zbihlej

Fotogalerie z výletu zde

ham - vloženo 23.12.2016, foto Šosová


Lesní zvěř dostala nadílku (10.12.2016)

 

Zimní nadílka do varnsdorfských lesů patří k tradičním předvánočním akcím přírodovědného klubu KPMV. V sobotu 10. prosince jsme se opět sešli na konci Hřbitovní ulice u hájovny, abychom svou troškou do mlýna přispěli k blahobytu lesní zvěře. Počasí bylo snad rekorně teplé, ačkoli před pár dny ještě krásně mrzlo a padal sníh. Snad i díky tomu teplu se nás sešlo poskrovnu. Procházkou do lesa jsme našli pěkné místečko, kam jsme nasypali jablka, mrkve a kaštany. Do suchého pečiva se s chutí pustil náš jedinný psí účastník. Posezení u svařáku, vína a kávy v Pijánofce bylo příjemným zakončením vycházky. / Pokud se umoudří zimní počasí, zopakujeme akci ještě v lednu nebo únoru, kdy to zvířátka snad více ocení. // Zuzana Jindřichová

   


ham - vloženo 14.12.2016 / foto Jiřina Nováková a Alena Nováková


Listopadové číslo ĎaSu

 

Hlavním tématem nového čísla časopisu Dějiny a současnost jsou nejstarší polské dějiny a polsko-české vztahy. Letos totiž uplynulo 1050 let od křtu knížete Měška I., který pojal za manželku již pokřtěnou Doubravku, dceru českého knížete Boleslava I. / V čísle najdete také pokračování historického ohlédnutí za maďarskými událostmi roku 1956 a několik dalších zajímavých materiálů. Obálku a obsah stáhnete rozkliknutím obrázků. / Naše studovna, kde můžete nahlédnout i do dalších odborných tiskovin, je přístupná ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

ham - vloženo 29.11.2016FOTOROK 2017 čeká na vaše snímky!

 

Na konci roku budeme opět očekávat zásilky do soutěže FOTOROK. Uzávěrka je tradičně 31. prosince. Již v polovině ledna budou známy výsledky. Vernisáž výstavy vybraných (nejen vítězných) snímků je plánována na pondělí 16. ledna 2017 od 17.00 hodin v Městské knihovně Varnsdorf. Výstava pak potrvá do 17. března 2017. / Zde si lze stáhnout propozice soutěže i vstupní formulář, který je potřeba přiložit k soutěžním pracím. / Pokud vás zajímají výsledkové listiny a ukázky oceněných snímků z minulých ročníků, najdete je zde. / Přejeme dobré světlo!

ham - vloženo 25.11.2016V prosinci nadílka pro zvířátka a výlet za betlémy

 

Prosincové akce KPMV budou mít vánoční, respektive adventní ráz. Přírodovědný klub každoročně organizuje zimní přikrmování lesní zvěře. Letos bude zima asi tužší než v předešlých letech, tím více bude vítána nadílka, s kterou do lesa za hájovnou na konci Hřbitovní ulice vyrazíme v sobotu 10. prosince. Doporučuje se s sebou vzít jablka, mrkve, semínka, brambory, řepu, suché pečivo... Sraz je u hájenky ve 14 hodin. / O týden později se nabízí výlet za betlémy do věhlasného muzea v Kryštofově Údolí. Připravil jej klub přátel výtvarného umění. Zájemci nechť se dostaví v sobotu 17. 12. v 8.45 hod. na vlakové nádraží Varnsdorf. Vlak odjíždí v 8.51 hod. Návrat v odpoledních hodinách.

ham - vloženo 20.11.2016


Sborník Mandava 2016

 

Do světa se vydala další ročenka Kruhu přátel muzea Varnsdorf. V historii spolku je to jubilejní dvacátá. Již od druhého ročníku byla koncipována zároveň jako sborník vlastivědných příspěvků a od roku 2004 nese název podle říčky protínající náš region. / Čtenáři mohou v letošním vydání nalistovat pětadvacet příspěvků. Jejich autoři se věnovali starší i nedávné historii, památkám, životopisným statím, přírodopisným zajímavostem atd. Závěrečná část opět dokumentuje činnost našeho spolku v ukončené sezoně. / Mezi členy KPMV se výtisky Mandavy 2016 dostaly již na valné hromadě 9. listopadu. Veřejnosti byl sborník představen o tři dny později na Regionálním knižním minitrhu ve varnsdorfské knihovně. Pokud jste si publikaci nepořídili při těchto příležitostech, můžete se obrátit přímo na varnsdorfské muzeum. Distribuce bude jako obvykle zajištěna také přes místní knihkupce a infocentra.

S obsahem a nakladatelskými údaji se můžete seznámit zde: Mandava 2016

ham - vloženo 12.11.2016


Československá fotografie

 

O nové číslo revue Československá fotografie je bohatší naše muzejní studovna. Pro přátele fotografie neocenitelný zdroj poučení, praktických návodů, vychytávek a dalších zajímavostí... Rozkliknutím obrázků získáte získáte náhled obálky a obsah./ Naše studovna, kde můžete nahlédnout i do dalších odborných tiskovin, je přístupná ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

ham - vloženo 12.11.2016Valná hromada KPMV (9.11.2016)

KPMV - úvodní stránkaV budově varnsdorfské knihovny se ve středu 9. listopadu konala v pořadí 22. valná hromada Kruhu přátel muzea Varnsdorf. Její jednání se řídilo již novými stanovami, které byly schváleny na loňské valné hromadě. / Účast byla potěšující: dostavilo se 62 členů našeho spolku, tedy nadpoloviční většina ze 115 členů s hlasovacím právem. Schůzi řídil jednatel KPMV Josef Zbihlej. Vedoucí jednotlivých klubů prezentovali svou činnost v uplynulé sezoně, poté promluvila starostka KPMV Jaroslava Štěpánková, hospodářka Alena Fabiánková komentovala výsledky hospodaření, Josef Zbihlej seznámil s revizní zprávou a Martin Havlíček představil vlastivědný sborník Mandava 2016, který obdrželi všichni příchozí. Jak už jsme několik let zvyklí, práce klubů byla souběžně představena též promítanou prezentací. / V diskusi byli členové požádáni o nové náměty na činnost spolku. / Podle nových stanov je výbor spolku pouze tříčlenný. Hlasováním bylo jednomyslně schváleno toto jeho složení: Bc. Jaroslava Štěpánková - starostka spolku, Mgr. Josef Zbihlej - jednatel, Alena Fabiánková - hospodářka. Vedoucí jednotlivých klubů tvoří společně poradní výbor (jeho složení valná hromada pouze bere na vědomí), který se pravidelně účastní jednání tříčlenného výboru. Valná hromada se také usnesla na zachování současné výše členských poplatků i pro rok 2018: 200 Kč pro výdělečně činné členy, 100 Kč pro ostatní. / S usnesením valné hromady se můžete seznámit zde. // Fotogalerie zde
ham - vloženo 10.11.2016 / doplněno 12.11.2016 / foto Filip Mágr


Archiv zpráv

 

© KPMV  <>  Poslední aktualizace: 27.7.2017