KPMV - úvodní stránka

 
 
 

KPMV

Děje se...

Kluby

Projekty

Publikace

Různé

Kontakty

Muzeum Varnsdorf

Aktuality

 Stanovy KPMV Organizační řád Výbor KPMV Registrace MV ČR
Naše činnost Aktuality z KPMV Valné hromady Členství v KPMV
 

Děje se v KPMVArchiv zpráv


Nová revue ČS Fotografie

 

Nové vydání magazínu ČS Fotografie má číslo 60. Z náhledu obálky zjistíte, čím potěší své čtenáře. Více o časopisu zde. / Studovna varnsdorfského muzea, kde si můžete půjčit časopisy, je k dispozici ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.


ham - vloženo 6.10.2020Procházku po Starém Francentálu zopakujeme 24. října

 

Protože druhé z vycházek po bývalých vesnicích nepřálo počasí, přesunuli jsme ji na nový termín. V sobotu 24. října to snad bude lepší. Nechte se zlákat na procházku územím jedné ze šesti bývalých vesnic, které byly v polovině 19. století sloučeny do jedné obce Varnsdorf. Průvodkyně Jarka Štěpánková pro vás bude mít jako vždy nachystanou řadu historických zajímavostí, včetně kopií starých map a obrázků, s nimiž se seznámíte přímo v terénu u objektů, které pamatují dávné časy. // Do konce října je v rumburském muzeu k vidění mineralogická výstava našeho člena Aleše Nováka "Minerály zahraničí ZAHRANIČÍ aneb Těžký život horníků". // Podrobnosti o akcích zjistíte pod tlačítkem Zveme Vás...


ham - vloženo 4.10.2020Výlet do České Kamenice (12.9.2020)

 

KPMV - úvodní stránka První výlet po prázdninách za historickými místy v okolí Varnsdorfu se uskutečnil do městečka Česká Kamenice. Tentokrát se ho účastnily jen samé ženy. Vystoupily jsme v Lísce a přes vesnici kolem sochy Jana Nepomuckého a celoroubených patrových domů jsme došly k "Zelenému kříži" a dál ke starému hřbitovu. Po modré značce jsme pak prošly kolem přírodní památky "Noldenteich", kde je celá řada cenných rostlinných společenstev, přes pískovcový skalní útvar "Ponorka" a ke krásně obnoveným "Bratrským oltářům". Čedičový vrch Jehla jsme vynechaly a nad domovem důchodců jsme si prohlédly podstavec na střelecký terč. V poutní kapli Panny Marie na nás čekal průvodce, se kterým jsme si později prohlédly i kostel sv. Jakuba Staršího. Výhledy z věže byly nádherné také proto, že nedávno odstranili husté mříže. Všude byly informační cedule a přesto, že byla minimální účast, tak se nám výlet moc líbil a byl to velice příjemně prožitý den. // Text a foto Jaroslava Štěpánková

Fotogalerie z výletu

ham - vloženo 14.9.2020Nová revue ČS Fotografie

 

Pro zvídavé fotografy je ve studovně muzea připraveno další vydání magazínu ČS Fotografie. / Více o časopisu zde. / Studovna varnsdorfského muzea, kde si můžete půjčit časopisy, je k dispozici ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.


ham - vloženo 24.8.2020Zveřejněn program na září

 

Po prázdninové přestávce zahájíme novou sezonu dvěma sobotními akcemi: 12. září se vypravíme za památkami České Kamenice (Bratrské oltáře, poutní kaple Narození P. Marie, kostel sv. Jakuba Většího) a o dva týdny později 26. září následuje druhá z cyklu vycházek po bývalých vesnicích, později sloučených do Varnsdorfu. Kromě toho doporučujeme návštěvu rumburského muzea, kde je aktuálně (do konce října) k vidění mineralogická výstava našeho člena Aleše Nováka. Podrobnosti o akcích zjistíte pod tlačítkem Zveme Vás...


ham - vloženo 4.8.2020Výpravu za památkami České Kamenice zhatilo počasí

 

KPMV - úvodní stránka Poslední naší akcí v sezoně 2019-20 měl být výlet do České Kamenice s návštěvou Bratrských oltářů a objednanou prohlídkou kaple Panny Marie, případně i kostela sv. Jakuba Většího. V silně deštivém počasí však organizátorka Jarka Štěpánková marně čekala na autobusovém nádraží na zájemce - viz foto - a tak byl výlet zrušen a přesunut na září. Po předběžné domluvě s infocentrem v České Kamenici počítáme s datem 12. září 2020. / Sezonu, už tak velmi okleštěnou kvůli pandemii koronaviru, tedy podtrhla nepřízeň počasí. Nevadí. Po prázdninové přestávce se přihlásíme nejen s přesunutýn výletem, ale také s dalšími exkurzemi a besedami. A to i přesto, že už dvanáctý rok postrádáme zázemí varnsdorfského muzea. Utěšuje nás, že k jeho rekonstrukci již byly podniknuty zásadní kroky. / Mezitím finišují redakční práce na novém sborníku Mandava. Letos bude dvojjazyčný česko-německý. Ke čtenářům se dostane jako obvykle v termínu podzimní valné hromady KPMV.


ham - vloženo 14.6.2020, aktualiz. 1.7.2020Dotazník k činnosti KPMV

 

KPMV - úvodní stránkaVážení členové a příznivci Kruhu přátel muzea Varnsdorf, rádi bychom Vás požádali o Vaši zpětnou vazbu na fungování Kruhu přátel muzea Varnsdorf (KPMV). Budeme vděčni za vyplnění krátkého anonymního dotazníku (12 otázek). Výsledky budou využity pro vnitřní potřeby spolku a zpracování diplomové práce na téma přínosu neziskového sektoru pro rozvoj místní komunity.

Dotazník k vyplnění on-line spustíte zde:
https://www.survio.com/survey/d/Z2O7G8V9J7H9E1P6I

Dotazník lze vyplnit do konce června 2020.

Sběr odpovědí byl 30. června ukončen. Všem respondentům děkujeme.


ham - vloženo 13.6.2020; aktualiz. 1.7.20202x revue ČS Fotografie

 

Ve studovně varnsdorfského muzea jsou k dispozici další dvě vydání magazínu, který odebíráme pro zájemce o fotografování. Podrobnější informace o něm získáte zde. / Studovna varnsdorfského muzea, kde si můžete půjčit časopisy, je k dispozici ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

 

ham - vloženo 10.6.2020Krásu minerálů Aleše Nováka jsme objevovali na vernisáži v Rumburku (5.6.2020)

 

KPMV - úvodní stránka V pátek 5. června jsme přijeli podpořit člena našeho mineralklubu Aleše Nováka do rumburského muzea. Zahajovala se tam výstava jeho mineralogické sbírky "Minerály zahraničí aneb Těžký život horníků". Aleše představila Renata Procházková z varnsdorfského muzea a pak jsme zhlédli jeho prezentaci o hornictví a aktivitách mineralklubu. Poté jsme si šli prohlédnout výstavu v prvním patře muzea. Můžeme doporučit, ve vitrínách uvidíte nádherné poklady z podzemí. Nejen skvostné minerály, ale také staré nástroje, kahany a další pozůstatky po hornické činnosti, nalezené při průzkumu starých důlních děl. Taky si můžete nasadit 3D brýle pro prohlížení stereofotografií a virtuálně vstoupit do podzemí.

Fotografie z vernisáže najdete ve zpravodajství Výběžku.eu.

Výstava potrvá do konce října. Otvírací dobu si můžete aktuálně ověřit na www.muzeumrumburk.cz/navstivte-nas


ham - vloženo 6.6.2020Vycházka po někdejším Floriansdorfu (23.5.2020)

 

KPMV - úvodní stránka K zajímavostem našeho města patří, že vzniklo sloučením šesti samostatných obcí v roce 1849. Tento fakt je v urbanistickém charakteru Varnsdorfu dodnes patrný, nicméně hranice mezi těmito bývalými vesnicemi už byste dnes nerozpoznali. Starostka našeho spolku Jaroslava Štěpánková přišla s nápadem oživit historii původních vsí formou vlastivědných vycházek. Na první z nich nás pozvala do Floriansdorfu. Ves, pojmenovaná na počest knížete Antona Floriana Liechtensteina, byla založena v roce 1699 parcelací vrchnostenských pozemků tzv. Horního statku pod vrchem Hrádek. / Naše procházka začala u podniku Vitana na ul. Petra Bezruče, která tehdy plnila roli důležité dopravní tepny do Saska. Po ní jsme zamířili k bývalé hasičské zbrojnici (u autobusové zastávky Bezručova) a k domu čp. 205, kde sídlil floriánsdorfský rychtář. Poté jsme se vydali na krásná výhledová místa na úpatí Hrádku. Průvodkyně nás průběžně seznamovala s historií města od původního osídlení údolí Mandavy kolonizátory ve 13. století po zakládání dalších vsí za Liechtensteinů. Také jsme mohli nahlédnout do starých map a fotografií, poskytnutých varnsdorfským muzeem. Ukázalo se, že mezi dvaceti účastníky vycházky je nemálo dalších zasvěcených znalců a pamětníků, kteří přispěli zajímavými informacemi. Okruh jsme dokončili návratem po Jizerské ul. nad rybníkem Valcha - trochu narychlo, protože se rozpršelo. / Další vycházky po bývalých osadách Jarka přislíbila vždy po půl roce. Příště zamíříme do Alt Franzenthalu.

Fotogalerie z vycházky


ham - vloženo 24.5.2020, aktualizace 31.5.2020Pozvánka na vernisáž: Minerály zahraničí - Muzeum Rumburk

 

KPMV - úvodní stránka K vernisáži mineralogické výstavy našeho člena Aleše Nováka přišla od pořádajícího rumburského muzea pozvánka s plakátkem. Tímto předáváme:
Přijměte pozvání na výstavu nadšeného sběratele minerálů a průzkumníka starých důlních míst Aleše Nováka z Dolního Podluží. Na výstavě budete žasnout nad krásou kamenů rodících se uvnitř skal, do kterých se den co den ubírali horníci, aby je z podzemí vynesli k povrchu. Prohlédnete si předměty, které horníci při své práci používali. 3D fotografie rozevřou náruč skalních hlubin a pozvou Vás do svého nitra. Vernisáž s malým překvapením se koná v pátek 5. června v 17 hodin v rumburském muzeu.
Kamila Lišková, Muzeum Rumburk

Rozkliknutím obrázku otevřete plakátek (.jpg)

ham - vloženo 21.5.2020Konečně... Opět se sejdeme na výstavách a exkurzích

 

Vládní opatření kvůli pandemii se uvolňují. Od tohoto týdne je možné navštívit také muzea a galerie. Na návštěvníky se po vynucené pauze těší také muzeum v Rumburku. Možná si ještě vybavíte, že právě tam jsme vás zvali 13. března na vernisáž mineralogické výstavy našeho člena Aleše Nováka "Minerály zahraničí aneb těžký život horníků". Ta se již bohužel neuskutečnila. Nyní je stanoven nový termín: pátek 5. června v 17 hodin. Rumburské muzeum vás kromě toho může potěšit stálými expozicemi a výstavou "Geologie a hydrogeologie česko-saské křídové pánve mezi Krušnými horami a Ještědem", která byla prodloužena do 14. června. / S potěšením potvrzujeme konání akcí, které jsme předběžně avizovali na květen a červen: 23. května se koná vycházka po Floriansdorfu, sraz je ve 14.00 hodin u Vitany (ul. Petra Bezruče). / Výlet do České Kamenice s návštěvou Bratrských oltářů a prohlídkou kaple Panny Marie absolvujeme v neděli 14. června (doprava autobusem, podrobnosti najdete na stránce Zveme Vás.)


ham - vloženo 11.5.2020, aktualizováno 12.5.2020Aktuální termíny nejbližších akcí

 

Omezení pohybu kvůli koronaviru bylo prodlouženo zatím do konce dubna. Pro plán našich nejbliších akcí proto platí avizovaná "varianta B": na vycházku po Floriansdorfu jste zváni v sobotu 23. května. Sraz je ve 14.00 hodin u Vitany (ul. Petra Bezruče). / Výlet do České Kamenice s návštěvou Bratrských oltářů a prohlídkou kaple Panny Marie plánujeme na některou červnovou sobotu. Samozřejmě v případě, že poutní kaple bude již opět v běžném režimu prohlídek. Konkrétní termín je v jednání.
Sledujte prosím aktuální plán akcí na stránce Zveme Vás.


ham - vloženo 9.4.2020Přeorané a přeorávané plány...

 

Do našich jarních aktivit negativně vstoupila pandemie koronaviru. Kvůli nařízeným omezením jsme nejprve museli oželet vernisáž výstavy minerálů v rumburském muzeu, která se měla konat 13. března. / Na první polovinu dubna nemělo smysl nic plánovat, protože stav nouze má trvat minimálně do 10. dubna. Na 18. duben je v plánu vycházka po Floriansdorfu, první z cyklu vycházek po bývalých varnsdorfských vsích. Pokud budou zákazy shromažďování kvůli pandemii prodlouženy, což se nyní zdá pravděpodobné, bude termín vycházky přesunut na sobotu 23. května. / Avizovaný Tichý lov - promítání přírodních fotografií pana W. Graffeho z Großschönau - je prozatím zrušen, už jen kvůli uzavření hranic. / Na květen jsme počítali s výletem do České Kamenice s návštěvou Bratrských oltářů a s prohlídkou kaple Panny Marie. Pokud bude na květen přesunuta procházka po Floriansdorfu, tak se do České Kamenice vydáme v červnu. Snad to vývoj situace již umožní. / Sledujte prosím aktuální plán akcí na stránce Zveme Vás.
Přejeme vám v těchto náročných týdnech pevné nervy - a především aby se vám vyhýbaly zdravotní problémy.


ham - vloženo 29.3.2020Sedmé promítání dobových fotografií provedlo historií Elitky (11.3.2020)

 

Sedmý díl cyklu "Nad dobovými fotografiemi Varnsdorfu" byl první částí série věnované významným varnsdorfským podnikům. Josef Rybánský představil historii firmy Julius Kunert & Söhne, přejmenované později na Elite. To byl i důvod, proč se v předsálí divadla sešla řada bývalých zaměstnanců Elitky. Ti také na výzvu přednášejícího doplňovali výklad vlastními vzpomínkami a postřehy. Obrazová dokumentace nás zavedla od skromných podnikatelských začátků J. Kunerta po punčochářské impérium v 30. letech 20. století a poté vývoj národního/státního podniku Elite až do počátku 90. let. Sledovali jsme postupné rozrůstání továrního areálu, který zanechal významnou stopu v urbanistice města, ale nahlédli jsme také přímo do jednotlivých výrobních a kancelářských provozů i sociálního zázemí firmy. / Další promítání dobových fotografií nás čeká na podzim, kdy bychom se měli opět vrátit k varnsdorfským pohostinským zařízením.

     ham - vloženo 12.3.2020 / foto 2x J. Štěpánková, 2x F. MágrPutování za tisovcem (6.3.2020)

 

Ing. Karel Mach, Ph.D. je vedoucím oddělení geologie Severočeských dolů a.s. a zabývá se mj. modelováním ložisek uhlí a poznáváním procesů, které vedly k jejich vzniku. To jej přivedlo k tématu přednášky, s kterou k nám zavítal v pátek 6. března. Šlo o cestu prostorem i časem: prostorem do Ameriky, konkrétně na Floridu a sousedních jihovýchodních států USA, a v čase o desítky milionů let zpět. Tamní mokřady jsou totiž dosti věrnou kopií třetihorní podoby mostecké hnědouhelné pánve. Jak to víme? Z fosilních nálezů zachráněných během těžby v severočeských povrchových dolech. Během dvou cest, které Karel Mach v roce 2016 podnikl do USA, se mu podařilo navštívit oblasti, kde se ukládá rašelina za podobných klimatických podmínek a s podobnými biotopy, z jakých na severu Čech vznikala rozsáhlá uhelná ložiska. Působivě do doložily koláže prolínajících se fotografií tamního rostlinstva s fotografiemi zdejších fosilií. "Hlavním hrdinou" byl většinou tisovec, jehož majestátní exempláře dodávají mokřadní krajině nezaměnitelný ráz. Na závěr jsme dostali i několik dobrých rad pro případ, že bychom chtěli "třetihory" v Americe vidět na vlastní oči. Po přednášce se diskutovalo zejména o tom, zda by se v geologické budoucnosti planety mohl opakovat proces přeměny rašeliny na uhlí.

   


Fiip Mágr (vpravo) představuje přednášejícího Karla Macha / Karel Mach / tisovce na úvodním obrázku přednášky (3x foto Josef Zbihlej)


ham - vloženo 7.3.2020Přišlo 56. číslo revue ČS Fotografie

 

Rozkliknutím obrázků získáte informace o obsahu nového vydání magazínu, který odebíráme pro zájemce o fotografování. Podrobnější informace o něm získáte zde. / Studovna varnsdorfského muzea, kde si můžete půjčit časopisy, je k dispozici ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

 

ham - vloženo 28.2.2020Úspěšná přednáška o československém opevnění (6.2.2020)

 

Náš člen Ivo Vondrovský je jedním z předních znalců československého opevnění budovaného před 2. světovou válkou. Na toto téma si připravil přednášku, s kterou nedávno vystoupil v Jiřetíně pod Jedlovou a nyní ji zopakoval ve varnsdorfském divadle v rámci programu klubu přátel historie KPMV. Zájemců se v divadelním předsálí sešlo tolik, že se nedostávalo míst k sezení. Nejprve jsme byli seznámeni s problematickou strategickou situací předválečného Československa a s plány výstavby několika linií betonových pevností. Poté jsme absolvovali pomyslnou exkurzi jak v objektech těžkého opevnění, tak v tzv. řopících. Kromě toho byly zmíněny i další obranné prvky, znesnadňující postup nepřátelské armády. Přednášející se podrobněji zaměřil na objekty opevnění v našem blízkém okolí. Kromě řady fotografií, nákresů a plánků jsme zhlédli také ukázky z hraného i dokumentárního filmu.

     


Zleva 3x foto Filip Mágr, foto vpravo Josef Zbihlej


ham - vloženo 6.2.2020, fotografie doplněny 7.2.2020Zemřel Miroslav Plekanec


Krajinu starých důlních děl pod Tolštejnem znal jako málokdo jiný. Patřil k těm, kdo objevovali, podrobně dokumentovali a zviditelňovali pozapomenutou hornickou minulost našeho regionu. Podílel se na vybudování hornického muzea v Jiřetíně pod Jedlovou. S jeho statěmi se pravidelně setkávali čtenáři naší ročenky Mandava. Do loňského vydání přispěl první částí článku o starých kutacích pracích u Liščího Bělidla. Jeho pokračování se bohužel nedočkáme. Miroslav Plekanec nás opustil 1. února ve věku 76 let. Čest jeho památce.


ham - vloženo 6.2.2019Krásná Lípa jako součást krajiny podstávkových domů

 

Mateřská škola Sluníčko v Krásné Lípě požádala KPMV o přednášku pro děti a rodiče, kde by se dozvěděli vše o podstávkových domech, kterých je v Krásné Lípě a okolí velké množství. Přednáška proběhla 16. ledna formou prezentace, diskuze nad prospekty a odbornými materiály, ale děti nejvíce potěšila možnost si svůj podstávkový domeček postavit. Jako materiál byl zvolen karton a hlavně větší papírová krabice od bot, která určila velikost přízemního domku. Práce dětí spočívala hlavně v nátěru jednotlivých částí a jednoduššího lepení. V předsíni jsou dokonce schody do patra a v síni kachlová kamna. Levá část domu je určena pro domácí zvířata a před hlavním vchodem je bylinková zahrádka. Vše proběhlo pod dohledem starostky KPMV Jaroslavy Štěpánkové, od které jsou i následující fotografie.

     


ham - vloženo 23.1.2020Byla zahájena výstava FOTOROK 2020 (14.1.2020)

 

Ve varnsdorfské knihovně je opět po roce k vidění to nejlepší ze soutěže Fotorok. Výběr fotografií zahrnuje kromě letošních vítězných prací také několik desítek dalších porotou vybraných snímků, které by zájemcům o dobrou fotografii neměly uniknout. / Vernisáž uváděl Josef Zbihlej a pro přítomné hosty z Německa tlumočil Miroslav Kabeláč. Akce se účastnil také místostarosta Varnsdorfu Jiří Sucharda a jako bývalý člen fotoklubu ocenil snahu organizátorů soutěže o propagaci kvalitní fotografické tvorby. / Výstava v přízemí knihovny potrvá do 13. března, poté bude do poloviny května přístupná v prostorách radnice sousedního saského města Großschönau. / Připomínáme, že výsledky Fotoroku včetně ukázek vítězných fotografií najdete na našich webových stránkách zde.

   

2x foto Jaroslava Štěpánková; foto vpravo od Ivo Šafuse: Blanka Jedličková přebírá od Josefa Zbihleje ocenění za 2. místo

Z proslovu J. Zbihleje na vernisáži:
Vážení přátelé dobrého světla! Vítám Vás na vernisáži výstavy fotografií 44. ročníku soutěže FOTOROK. Letos jste nám poslali 179 fotografií, zúčastnilo se 21 autorů, z toho 4 z Německa. Porotě trvalo hodnocení opět tři hodiny a bylo to jednání velmi bouřlivé. O tom svědčí fakt, že nebyla udělena 1. cena, ale dvě druhé. V letošním roce bylo složení poroty stejné, jako v roce minulém. Děkuji všem členům poroty za jejich náročnou a nezištnou práci. / 2. místo získala Blanka Jedličková z Litvínova za fotografii "Včelka Mája" a také Stanislav Domanský z Kroměříže za fotografii "Odraz duše". 3. místo získal Jiří Durdík za Prahy za fotosérii "Letecký den 1, 2, 3". Porota ještě udělila dvě čestná uznání: Blance Jedličkové za fotografii "Zapomenutá" a Jiřímu Durdíkovi za fotografii "Ať žije Afrika!" / Také v letošním roce se objevilo několik nových fotografů. Vedle úplných začátečníků jsme letos zaznamenali také účast velmi dobrých fotografů z Německa (z Großschönau a Schirgiswalde). Objevily se paní nebo slečny Janečková z Rumburka a Štajerová z Janovic s velmi kvalitními soubory fotografií. Nejbohatší výstavní soubor připravili Marian Maštrla z Dolního Podluží a Emílie Mrazíková z Děčína. / V uplynulém roce se nám, bohužel, nepodařilo získat nové členy fotoklubu a tak obnovit klubovní činnost, která by mohla obsahovat fotografická školení, přednášky pro veřejnost, návštěvy výstav, organizace fotosoutěží atd. Je mi skutečně moc líto, že se dosud nenašlo ve Šluknovském výběžku alespoň pět zájemců o klubovou činnost. / Úplně na konec bych chtěl poděkovat paní ředitelce knihovny za přijetí výstavy v těchto prostorách a všem kamarádům a kamarádkám za poskytnutou pomoc při realizaci 44. ročníku soutěže FOTOROK. (Kráceno)

ham - vloženo 14.1.2020, doplněno 15.1.2020Současnost severočeské entomologie v podání Lukáše Blažeje (8.1.2020)

 

KPMV - úvodní stránka Zaplněný sálek varnsdorfského divadla přivítal ve středu 8. ledna našeho rodáka Lukáše Blažeje. Energií rovnající se síle explodujícího vulkánu nás téměř dvě hodiny přesvědčoval o momentálním stavu hmyzu v severních Čechách. Přednášku doplnila názorná výstava panelů na toto téma ve foyeru divadla. Máte ji možnost prostudovat až do 23. února. // J. Zbihlej, foto Jaroslava ŠtěpánkováFotorok 2020: porota vybírala ze 179 snímků

 

V pátek 3. ledna zasedla porota Fotoroku 2020, aby se probrala 179 snímky od 21 fotografů a přiřkla ceny těm nejlepším z nich. Výsledky vám prozradí přiložená výsledková listina. / Podobně jako v minulých letech bude kolekce vybraných fotografií vystavena ve varnsdorfské knihovně. Vernisáž výstavy spolu s vyhodnocením soutěže se koná tamtéž v úterý 14. ledna v 17 hodin. / S ukázkami oceněných prací i s výsledky předchozích ročníků se můžete seznámit zde.

   


ham - vloženo 6.1.2020Přišlo 55. číslo revue ČS Fotografie

 

Rozkliknutím obrázků získáte informace o obsahu nového vydání magazínu, který odebíráme pro zájemce o fotografování. Podrobnější informace o něm získáte zde. / Studovna varnsdorfského muzea, kde si můžete půjčit časopisy, je k dispozici ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

 

ham - vloženo 1.1.2020Archiv zpráv

 

© KPMV  <>  Poslední aktualizace: 6.10.2020