KPMV - úvodní stránka

 
 
 

KPMV

Děje se...

Kluby

Projekty

Publikace

Různé

Kontakty

Muzeum Varnsdorf

Aktuality

 Stanovy KPMV Organizační řád Výbor KPMV Registrace MV ČR
Naše činnost Aktuality z KPMV Valné hromady Členství v KPMV
 

Děje se v KPMVArchiv zpráv


Na vernisáži Fotoroku bylo živo (16.1.2018)

Soutěž pro fotografy pořádaná naším spolkem byla završena vernisáží výstavy 16. ledna. Díky vstřícnosti varnsdorfské knihovny ji můžete zhlédnout v jejím přízemí, a to v následujících dvou měsících až do 16. března. Potěšující byl čilý ruch u výstavních panelů a také kompletní účast všech oceněných autorů, pro které byly přichystány diplomy z dílny grafika Jiřího Stejskala.
Uvedení výstavy a předání cen se opět ujal Josef Zbihlej. Zde je podstatná část jeho proslovu:
Vážení přátelé dobrého světla! Vítám vás na vernisáži výstavy fotografií 42. ročníku soutěže FOTOROK s letopočtem 2018. Také tentokrát dorazilo do konce roku na naši adresu velké množství fotografií, byť několik starých dobrých „holubů“ se navždy odmlčelo. / 175 letošních fotografií je jistě potěšující množství, ale méně už byli potěšeni porotci, kterým letošní porotování zabralo téměř 3 hodiny. Velmi náročné bylo vybrat výstavní soubor, protože výborných fotek do výstavního souboru porota vybrala přes sedmdesát a sem do knihovny se vejde pouze padesátka. Doufám, že se už konečně dožijeme opravy starého muzea, kde máme kapacitu výstavní síně přes 80 fotek. / Letos mne zaujal velký počet účastníků z Děčína. Zdá se, že asi podobná soutěž v Děčíně chybí. Také mne příjemně překvapil fakt, jak dobře působí na kvalitu snímků specializace tvůrců na fotografické žánry. Je to dobrá cesta, jak zlepšovat kvalitu svých snímků. / Své plody přináší také navázaná spolupráce s fotokluby. V současné době máme dobré kontakty s fotografy a jejich kluby v Děčíně, v Litvínově a v Německu s kluby v Großschönau a ve Zhořelci. O to víc mne mrzí neochota a nezájem našich místních fotografů obnovit činnost varnsdorfského fotoklubu, ve kterém by byla možnost oživit klubovou činnost a pokračovat v organizaci fotosoutěží, až my tady nebudeme. Třeba se stane zázrak a v opraveném muzeu obnoví svou činnost spolky a kluby, které jsme tu kdysi měli… / Na závěr bych chtěl poděkovat všem kamarádům za pomoc při přípravě a instalaci výstavy, paní ředitelce knihovny za laskavé přijetí pod svou střechu a Městskému úřadu, který již přes dvacet let drží finančně naši soutěž nad vodou.
Fotogalerie z vernisáže
Do výsledkové listiny jsme doplnili ukázky vítězných snímků.

ham - vloženo 18.1.2017Fotorok 2018 je vyhodnocen, jste zváni na vernisáž

Na přiložené fotografii jsou zvěčněni porotci, kteří tentokrát museli vyhodnotit rekordní nášup 175 soutěžních snímků zaslaných do soutěže Fotorok (zleva: Václav Sojka, Radek Petrášek, Jiří Stejskal, Bořivoj Černý, Jiří Trebatický). Pořadatele nyní čeká příprava výstavy, na níž budou kromě oceněných prací představeny i další snímky doporučené porotou. Výstava potrvá od poloviny ledna do poloviny března v Městské knihovně Varnsdorf. Tímto jste zváni na vernisáž, která se uskuteční tamtéž v úterý 16. ledna v 17 hodin. Nicméně výsledky jsou již odtajněny a můžete si je přečíst ve výsledkové listině. Na stejném místě najdete i výsledky předchozích ročníků od roku 1996.

ham - vloženo 9.1.2017

foto Jaroslava Štěpánková, graf. úprava ham


Dějiny a současnost 10/2017

 

Po Novém roce bude v muzeu přístupný prosincový výtisk Dějin a současnosti. Jeho hlavní témata zjistíte z náhledu obálky. Podrobnější obsah opatřený anotacemi článků je na webové prezentaci časopisu zde. / Studovna varnsdorfského muzea je k dispozici ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

ham - vloženo 28.12.2017Přichystali jsme na leden...

 

Do rubriky Zveme vás... jsme právě vložili pozvánku na lednové akce. S železnou pravidelností se kolem poloviny ledna scházíme na vernisáži výstavy FOTOROK a ani leden roku 2018 nebude výjimkou: přátelé fotografie, ať už se soutěže účastnili, nebo se jen zajímají, co se tentokrát mezi fotografy urodilo, jsou zváni do varnsdorfské knihovny v úterý 16. 1. v 17 hodin. / Přesně o týden a jednu hodinu později (23. 1. v 18 hod.) mohou zájemci o regionální historii zamířit do varnsdorfského divadla, kde pořádáme přednášku Radka Andonova, spoluautora nové publikace o tzv. Rumburské vzpouře.
Ale ještě zpět k Fotoroku: Uzávěrka pro příjem soutěžních snímků je tradičně na Silvestra, takže fotografové mají v těchto chvílích ještě šanci doručit své práce. Propozice a přihlašovací formulář naleznou zde.


ham - vloženo 27.12.2017Ústecký kraj schválil investiční záměr pro obnovu varnsdorfského muzea

 

Jednání mezi zástupci Ústeckého kraje a města Varnsdorf o budoucnosti varnsdorfského muzea (o něm jsme zde psali 20. října) již přineslo pozitivní výsledky. Zastupitelstvo Ústeckého kraje 11. prosince schválilo investiční záměr pro stavební úpravy muzea. Předpokladem je schválení převodu budovy do majetku kraje. Hrubý odhad nákladů byl vyčíslen na cca 80 mil. Kč. / V předloženém investičním záměru jsou stavební práce charakterizovány takto: "Komplexní oprava a adaptace objektu pro nové využití k předchozímu účelu – objekt využíván pro činnost pobočky Oblastního muzea v Děčíně – muzeum Varnsdorf. Kompletní obnova nemovité kulturní památky – střešní krytina, střecha a krov, plášť a fasáda budovy, okenní výplně, veškeré vnitřní konstrukce včetně sítí a rozvodů a statika objektu, resp. vnitřních konstrukcí (vnitřní horizontální konstrukce – podlahy, stropy – dřevěné, napadené dřevomorkou v havarijním stavu, více jak 8 let ponecháno bez sanace či zásahu); případné adaptace a drobnější stavební úpravy. Vše v režimu obnovy nemovité kulturní památky." / Usnesení krajského zastupitelstva je jedním z prvních krůčků, na jejichž konci bychom se měli opět dočkat veřejně přístupné muzejní expozice. Ta v našem městě již téměř jedno desetiletí citelně schází.


ham - vloženo 22.12.2017Krmení lesních zvířátek (9.12.2017)

 

Tradiční předvánoční výprava do lesa s nadílkou pamlsků pro lesní zvěř se odehrála v sobotu 9. prosince. Již od roku 2006 ji pořádá přírodovědný klub KPMV. Letos jsme se výjimečně dočkali i zimní sněhové kulisy, což jsme naposledy zažili před pěti lety. Za závěrečné pohoštění pro účastníky děkujeme Zajíčkovým z bývalé myslivny.

   


ham - vloženo 10.12.2017 / foto Jaroslava ŠtěpánkováDějiny a současnost 9/2017

 

Nejnovější číslo časopisu Dějiny a současnost je z větší části věnované události, která dala nový směr evropským dějinám: před 500 lety Martin Luther vystoupil s 95 tezemi, což je považováno za počátek reformace. Kromě bloku textů na toto téma (mimo jiné též o Lutherově vztahu k husitství a o ohlasu reformace v českých zemích) v aktuálním čísle najdete i články věnované peripetiím katalánského národa, ruským sektám v době bolševické revoluce nebo castrovské Kubě. Více k obsahu tohoto čísla zde.
Nové číslo je pro vás přístupné ve studovně varnsdorfského muzea, a to ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107. / Náhled obálky zobrazíte rozkliknutím obrázku:


ham - vloženo 28.11.2017Nenechte si ujít výstavu a přednášku o firmě Fröhlich

 

Před 240 lety byla ve Varnsdorfu založena textilní firma, která se zásadně podílela na rozmachu zdejšího textilního průmyslu. Josef Rybánský z varnsdorfského muzea připravil výstavu, která bude od 4. prosince do 13. ledna ke zhlédnutí ve varnsdorfské knihovně. Vernisáž se koná v knihovně v pondělí 4. prosince v 17.30 hodin. Po ní následuje přednáška Josefa Rybánského o dějinách textilního průmyslu ve Varnsdorfu a firmě Fröhlich.
Pozvánky najdete na webu varnsdorfské pobočky Oblastního muzea Děčín na těchto odkazech:
Pozvánka - výstava / Pozvánka - vernisáž


ham - vloženo 26.11.2017Nad dobovými fotografiemi Varnsdorfu II (22.11.2017)

 

Druhé setkání nad starými obrázky z Varnsdorfu opět přilákalo mnoho zájemců. Téměř 70 lidí zhlédlo tentokrát prezentaci o varnsdorfských školách. Večerem provázeli Josef Zbihlej a Jiří Sucharda. Beseda byla rozdělena na dvě části: v první hovořil J. Zbihlej o vývoji základního i středního školství ve Varnsdorfu od dob Marie Terezie až po dnešek. Ve druhé části jsme zhlédli dobové fotografie jednotlivých varnsdorfských škol s komentářem Jiřího Suchardy. / Na jaro 2018 připravujeme další pokračování, jehož tématem budou varnsdorfské kostely. // Filip Mágr

     


ham - vloženo 26.11.2017 / foto 2x Filip Mágr, 2x Ivo ŠafusArchiv zpráv

 

© KPMV  <>  Poslední aktualizace: 18.1.2018