KPMV - úvodní stránka

 
 
 

KPMV

Děje se...

Kluby

Projekty

Publikace

Různé

Kontakty

Muzeum Varnsdorf

Aktuality

 

 

 

Stanovy KPMV Organizační řád Výbor KPMV Registrace MV ČR
Naše činnost Aktuality z KPMV Valné hromady Členství v KPMV
 

Rok 2016 - Událo se v KPMVArchiv zpráv
foto Jarka Štěpánková, graf. úprava ham


Leden bude fotografický

 

Obě akce, které chystáme na první měsíc roku 2017, budou ve znamení fotografií: na zahájení výstavy FOTOROK 2017 si prohlédneme nejnovější úlovky z objektivů současných tvůrců (pondělí 16. ledna v 17 hod. v knihovně), v dalším týdnu budeme sledovat proměny varnsdorfského náměstí, jak jej zachytily objektivy fotografů v minulosti (středa 25. ledna v 18 hod. v divadle). Půjde o první besedu z cyklu nazvaného "Nad dobovými fotografiemi Varnsdorfu" a role průvodců se ujmou Jiří Sucharda a Josef Zbihlej.

ham - vloženo 29.12.2016


Jak bylo v Kryštofově Údolí (17.12.2016)

 

Posledního výletu KPMV v letošním kalendářním roce se zúčastnilo 7 lidí a jeden pes. Počasí bylo mimořádně příjemné, trasa vedla přes machnínský hrad Hamrštejn a transbordér přes Nisu do Kryštofova Údolí. Cesta byla příjemně umrzlá, takže jsme za hodinku dorazili do muzea betlémů. Od naší poslední návštěvy se sbírka opět rozšířila a potěšil nás stav a množství exponátů. Stihli jsme ve dvanáct hodin představení nádherného orloje a pak jsme zamířili do restaurace na vynikající gulášek. Po obědě jsme ještě zvládli prohlídku obce se spoustou více i méně zachovalých podstávkových domů a cestou kolem dvou jeskyní jsme se vrátili na nádraží pod hradem. // Josef Zbihlej

Fotogalerie z výletu zde

ham - vloženo 23.12.2016, foto Šosová


Lesní zvěř dostala nadílku (10.12.2016)

 

Zimní nadílka do varnsdorfských lesů patří k tradičním předvánočním akcím přírodovědného klubu KPMV. V sobotu 10. prosince jsme se opět sešli na konci Hřbitovní ulice u hájovny, abychom svou troškou do mlýna přispěli k blahobytu lesní zvěře. Počasí bylo snad rekorně teplé, ačkoli před pár dny ještě krásně mrzlo a padal sníh. Snad i díky tomu teplu se nás sešlo poskrovnu. Procházkou do lesa jsme našli pěkné místečko, kam jsme nasypali jablka, mrkve a kaštany. Do suchého pečiva se s chutí pustil náš jedinný psí účastník. Posezení u svařáku, vína a kávy v Pijánofce bylo příjemným zakončením vycházky. / Pokud se umoudří zimní počasí, zopakujeme akci ještě v lednu nebo únoru, kdy to zvířátka snad více ocení. // Zuzana Jindřichová

   


ham - vloženo 14.12.2016 / foto Jiřina Nováková a Alena Nováková


Listopadové číslo ĎaSu

 

Hlavním tématem nového čísla časopisu Dějiny a současnost jsou nejstarší polské dějiny a polsko-české vztahy. Letos totiž uplynulo 1050 let od křtu knížete Měška I., který pojal za manželku již pokřtěnou Doubravku, dceru českého knížete Boleslava I. / V čísle najdete také pokračování historického ohlédnutí za maďarskými událostmi roku 1956 a několik dalších zajímavých materiálů. Obálku a obsah stáhnete rozkliknutím obrázků. / Naše studovna, kde můžete nahlédnout i do dalších odborných tiskovin, je přístupná ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

ham - vloženo 29.11.2016FOTOROK 2017 čeká na vaše snímky!

 

Na konci roku budeme opět očekávat zásilky do soutěže FOTOROK. Uzávěrka je tradičně 31. prosince. Již v polovině ledna budou známy výsledky. Vernisáž výstavy vybraných (nejen vítězných) snímků je plánována na pondělí 16. ledna 2017 od 17.00 hodin v Městské knihovně Varnsdorf. Výstava pak potrvá do 17. března 2017. / Zde si lze stáhnout propozice soutěže i vstupní formulář, který je potřeba přiložit k soutěžním pracím. / Pokud vás zajímají výsledkové listiny a ukázky oceněných snímků z minulých ročníků, najdete je zde. / Přejeme dobré světlo!

ham - vloženo 25.11.2016V prosinci nadílka pro zvířátka a výlet za betlémy

 

Prosincové akce KPMV budou mít vánoční, respektive adventní ráz. Přírodovědný klub každoročně organizuje zimní přikrmování lesní zvěře. Letos bude zima asi tužší než v předešlých letech, tím více bude vítána nadílka, s kterou do lesa za hájovnou na konci Hřbitovní ulice vyrazíme v sobotu 10. prosince. Doporučuje se s sebou vzít jablka, mrkve, semínka, brambory, řepu, suché pečivo... Sraz je u hájenky ve 14 hodin. / O týden později se nabízí výlet za betlémy do věhlasného muzea v Kryštofově Údolí. Připravil jej klub přátel výtvarného umění. Zájemci nechť se dostaví v sobotu 17. 12. v 8.45 hod. na vlakové nádraží Varnsdorf. Vlak odjíždí v 8.51 hod. Návrat v odpoledních hodinách.

ham - vloženo 20.11.2016


Sborník Mandava 2016

 

Do světa se vydala další ročenka Kruhu přátel muzea Varnsdorf. V historii spolku je to jubilejní dvacátá. Již od druhého ročníku byla koncipována zároveň jako sborník vlastivědných příspěvků a od roku 2004 nese název podle říčky protínající náš region. / Čtenáři mohou v letošním vydání nalistovat pětadvacet příspěvků. Jejich autoři se věnovali starší i nedávné historii, památkám, životopisným statím, přírodopisným zajímavostem atd. Závěrečná část opět dokumentuje činnost našeho spolku v ukončené sezoně. / Mezi členy KPMV se výtisky Mandavy 2016 dostaly již na valné hromadě 9. listopadu. Veřejnosti byl sborník představen o tři dny později na Regionálním knižním minitrhu ve varnsdorfské knihovně. Pokud jste si publikaci nepořídili při těchto příležitostech, můžete se obrátit přímo na varnsdorfské muzeum. Distribuce bude jako obvykle zajištěna také přes místní knihkupce a infocentra.

S obsahem a nakladatelskými údaji se můžete seznámit zde: Mandava 2016

ham - vloženo 12.11.2016


Československá fotografie

 

O nové číslo revue Československá fotografie je bohatší naše muzejní studovna. Pro přátele fotografie neocenitelný zdroj poučení, praktických návodů, vychytávek a dalších zajímavostí... Rozkliknutím obrázků získáte získáte náhled obálky a obsah./ Naše studovna, kde můžete nahlédnout i do dalších odborných tiskovin, je přístupná ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

ham - vloženo 12.11.2016Valná hromada KPMV (9.11.2016)

KPMV - úvodní stránkaV budově varnsdorfské knihovny se ve středu 9. listopadu konala v pořadí 22. valná hromada Kruhu přátel muzea Varnsdorf. Její jednání se řídilo již novými stanovami, které byly schváleny na loňské valné hromadě. / Účast byla potěšující: dostavilo se 62 členů našeho spolku, tedy nadpoloviční většina ze 115 členů s hlasovacím právem. Schůzi řídil jednatel KPMV Josef Zbihlej. Vedoucí jednotlivých klubů prezentovali svou činnost v uplynulé sezoně, poté promluvila starostka KPMV Jaroslava Štěpánková, hospodářka Alena Fabiánková komentovala výsledky hospodaření, Josef Zbihlej seznámil s revizní zprávou a Martin Havlíček představil vlastivědný sborník Mandava 2016, který obdrželi všichni příchozí. Jak už jsme několik let zvyklí, práce klubů byla souběžně představena též promítanou prezentací. / V diskusi byli členové požádáni o nové náměty na činnost spolku. / Podle nových stanov je výbor spolku pouze tříčlenný. Hlasováním bylo jednomyslně schváleno toto jeho složení: Bc. Jaroslava Štěpánková - starostka spolku, Mgr. Josef Zbihlej - jednatel, Alena Fabiánková - hospodářka. Vedoucí jednotlivých klubů tvoří společně poradní výbor (jeho složení valná hromada pouze bere na vědomí), který se pravidelně účastní jednání tříčlenného výboru. Valná hromada se také usnesla na zachování současné výše členských poplatků i pro rok 2018: 200 Kč pro výdělečně činné členy, 100 Kč pro ostatní. / S usnesením valné hromady se můžete seznámit zde. // Fotogalerie zde
ham - vloženo 10.11.2016 / doplněno 12.11.2016 / foto Filip Mágr


Pozvánka na odhalení sochy Vincenze Pilze

 

Varnsdorfskému rodákovi sochaři Vincenzi Pilzovi, jehož 200. výročí narození si letos připomínáme, bude 14. listopadu 2016 odhalena socha. Stane se tak ve varnsdorfském divadle v 18.00 hodin. Návštěvníci akce se mohou těšit také na doprovodný hudební program. Autorkou díla je trutnovská sochařka Paulina Skavová. / Projekt 200 let Vincenze Pilze realizuje Městské divadlo Varnsdorf ve spolupráci s Hillersche Villa ze Žitavy. Finančně ho podpořil Euroregion Nisa z Fondu malých projektů v Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014–2020 a Město Varnsdorf. / Pozvánku zobrazíte rozkliknutím obrázku.


ham - vloženo 9.11.2016


Spolupráce muzeí zaujala Sächsische Zeitung

 

Náš spolek se již řadu let podílí na organizaci schůzek, kde si zkušenosti a názory vyměňují čeští a saští muzejníci a badatelé. Za naši stranu tuto činnost koordinuje vedoucí klubu přátel historie a historických staveb Filip Mágr. Iniciativa se dosud týkala oblasti Šluknovskévo výběžku a sousední Horní Lužice. Pracovní skupina však letos rozšířila pole své působnosti i na polskou stranu. Hostitelem minulé schůzky 21. října 2016 v Bogatyni bylo Bractwo Ziemi Bogatyńskiej, které se může pochlubit muzeem v tamním bývalém Malém nádraží. Reportáž z této schůzky zveřejnily Sächsische Zeitung. Článek stažený ve formátu pdf si můžete přečíst zde.

ham - vloženo 4.11.2016 / foto Filip MágrPozvánka na vernisáž výstavy o Vincenzi Pilzovi...

 

O slavném varnsdorfském rodákovi, který se narodil před 200 lety, vznikla putovní výstava, představující sochařův život a dílo. Její první vernisáž se uskuteční v úterý 1. listopadu 2016 v 18.00 hodin v Městské knihovně Varnsdorf. / Projekt 200 let Vincenze Pilze realizuje Městské divadlo Varnsdorf ve spolupráci s Hillersche Villa ze Žitavy. Finančně ho podpořil Euroregion Nisa z Fondu malých projektů v Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014–2020 a Město Varnsdorf. / Pozvánku zobrazíte rozkliknutím obrázku.


... a přednášku o jeho díle

O dva dny později, ve čtvrtek 3. listopadu od 18.00 hodin, jste zváni do sálu Městské knihovny Varnsdorf na přednášku Josefa Rybánského, nazvanou Vincenz Pilz - rakouský Michelangelo z Čech.
Pilzův život osobní i profesní byl plný zvratů a ne vždy zcela šťastný. Umělecké úspěchy byly podložené tvrdou prací. Ani ta však nezaručila úspěch každému dílu, které vytvořil. Potýkal se s nepochopením a někdy dokonce i s protivenstvím. Jeho díla zdobí nejvýznamnější vídeňské stavby druhé poloviny 19. století, ale z budovy c. k. Dvorní opery musela být kvůli tlaku veřejnosti sejmuta. Přednáška Josefa Rybánského se zaměří na Pilzovy zásadní umělecké úspěchy, ale i nezdary.


ham - vloženo 25.10.2016 / doplněno 29.10.2016


Říjnové číslo ĎaSu

 

Ve studovně muzea je přístupné nové číslo časopisu Dějiny a současnost. Jeho hlavním tématem je španělská občanská válka a zahraniční dobrovolníci. Od jejího vypuknutí letos uběhlo 80 let. Kromě několika článků na toto téma najdou v tomto čísle zájemci o historii i řadu dalších zajímavých materiálů. Obsah vydání včetně ukázek z publikovaných článků najdete zde. / Naše studovna, kde můžete nahlédnout i do dalších odborných tiskovin, je přístupná ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

ham - vloženo 18.10.2016Arboretum v Kunraticích (15.10.2016)

 

V sobotu 15. října jsme navštívili arboretum v Kunraticích u Šluknova, které obhospodařuje Střední lesnická škola a Střední odborná škola Šluknov. / Prohlídku zahájili studenti hraním na lesní rohy a následovala zajímavá ukázka dravců a sov s létáním jak na provaze, tak na volno. Pak přišla na řadu prohlídka arboreta, kde jsme se seznámili nejen s historií, ale i s výhledem do budoucna. Nebylo možné za hodinu prohlédnout všechny dřeviny a místa, ale přesto jsme se dověděli mnoho zajímavého, například že každá dřevina potřebuje ke svému životu jiné podmínky, že je dobré listovou hmotu nechat na zemi, jaké jsou různé druhy jehličí, listů, šišek, žaludů či ořechů. / V areálu arboreta je i "křížová cesta", která je vzpomínkou na významné rodáky Šluknovska. Každý z nich má cedulku na jednom z kamenů. Je to nejsevernější arboretum v ČR. Bylo založeno v roce 1968 a do dnešní doby zde bylo zasazeno 300 druhů dřevin, celkem více než 2200 exemplářů. / Arboretum je zapsáno v seznamu světových arboret a botanických zahrad. Více informací o něm najdete na webu lesnické školy zde. // Jarka Štěpánková

Fotogalerie z exkurze zde


ham - vloženo 16.10.2016, foto J. Štěpánková


Valná hromada KPMV bude 9. listopadu

 

KPMV - úvodní stránkaVážení členové KPMV, oznamujeme vám termín 22. valné hromady našeho spolku: bude se konat ve středu 9. listopadu. Je svolána na tradiční místo, tj. do spolkové místnosti Městské knihovny Varnsdorf, Otáhalova 1260 (přízemí vlevo) na 17. hodinu. / Účastníci valné hromady obdrží vlastivědný sborník Mandava 2016.


ham - vloženo 10.10.2016Sborník Mandava 2016 byl předán do tisku

 

Mandava se letos dočká svého třináctého vydání - a to nepočítáme předchozích sedm sborníků publikovaných pod názvem Ročenka Kruhu přátel muzea Varnsdorf. Kromě přehledu činnosti našeho spolku v ní letos bude ke četní 25 statí věnovaných historii našeho regionu, významným osobnostem, přírodopisným poměrům, zajímavým regionálním publikacím, aktivitám spřátelených organizací... / Sborník již byl předán do tisku a ke svým prvním čtenářům se tradičně dostane na dvou podzimních akcích: na knižním minitrhu ve varnsdorfské knihovně (12. listopadu) a na valné hromadě našeho spolku (termín zveřejníme na tomto místě, členové KPMV obdrží pozvánky). / Vydání Mandavy 2016 finančně podpořilo město Varnsdorf prostřednictvím grantového příspěvku a také řada místních firem i jednotlivců.

ham - vloženo 28.9.2016Podesáté podél Mandavy (24.9.2016)

 

V sobotu 24. září se uskutečnila již 10. vycházka podél Mandavy. Tentokrát jsme šli nádhernou trasu mezi Heinewalde a Mittelherwigsdorfem. U zámku se nás sešlo deset a vydali jsme se po levém břehu. Na začátku cesty byly krásně opravené domky a potkali jsme krávy, kočky i koně. U jednoho domku byla cedulka a vlnka na chodníku, kam až sahala povodeň 7. 8. 2010. Po kilometru jsme zašli do lesa a krásnou lesní pěšinou jsme prošli údolí Mandavy, kde mezi čedičovými balvany rostly především duby, habry a lípy. Pod námi se Mandava měnila v divokou řeku a sestoupat k jejímu břehu nebylo jednoduché. V cíli vycházky byla zajímavá budova starého mlýna a vedle nového mostu ještě dva staré kamenné z roku 1880. Trasa nebyla dlouhá, a proto jsme se všichni vrátili po druhé straně vody do zpět k zámku, kde jsme měli auta a kola. Zuzka Jindřichová ještě pověděla pár zajímavostí o stromech a rostlinách na místních zahradách. / Příští rok povede trasa od 3 mostů k Olbersdorfer See u Žitavy. // Jarka Štěpánková

Fotogalerie z vycházky zde


ham - vloženo 24.9.2016, foto J. Štěpánková


Pozvánka na konferenci k výročí sochaře Vincenze Pilze

 

Zveme vás na konferenci věnovanou sochaři Vincenzu Pilzovi, která se uskuteční ve Varnsdorfu dne 19. října 2016 v roce dvoustého výročí jeho narození. / Akademický sochař Vinzenz Pilz (1816–1896) patří k významným varnsdorfským rodákům. S jeho dílem jsme se mohli seznámit již v příspěvku Petera Pinkase v Mandavě 2006. Letos jeho osobnost a dílo připomenou akce pořádané v rámci projektu 200 let Vincenze Pilze: konference, putovní výstava, odhalení pomníku, publikační aktivity. Sochaři bude věnována stať Josefa Rybánského v letošním sborníku Mandava, který vyjde v listopadu. / Projekt 200 let Vincenze Pilze realizuje Městské divadlo Varnsdorf ve spolupráci s Hillersche Villa ze Žitavy. Finančně ho podpořil Euroregion Nisa z Fondu malých projektů v Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014–2020 a Město Varnsdorf. / Program konference a přihlášku si můžete stáhnout na následujících odkazech:
Program konference (pdf) - Přihláška (doc)


ham - vloženo 24.9.2016


Československá fotografie, Fontes Nissae

 

Dalšími přírůstky v nabídce naší muzejní studovny jsou nová vydání revue Československá fotografie a vlastivědného sborníku Fontes Nissae (Prameny Nisy), který vydává dvakrát ročně katedra historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Obsah tohoto sborníku (č. 2/2015) najdete zde. / Náhledy obálek zobrazíte rozkliknutím obrázků.

ham - vloženo 19.9.2016Nové číslo ĎaSu

 

Ve studovně muzea se nově můžete začíst do zářijového čísla Dějin a současnosti. Hlavním tématem nového ĎaSu jsou proměny ideálu rytířství od středověku po moderní dobu. Obálku a obsah tohoto vydání zobrazíte rozkliknutím obrázků. / Naše studovna, kde můžete nahlédnout i do mnoha dalších odborných tiskovin, je přístupná ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

ham - vloženo 15.9.2016Exkurze - přehrada Chřibská (10.9.2016)

 

V sobotu 10. září jsme uskutečnili dlouho plánovanou vycházku na přehradu ve Chřibské. Jeli jsme vlakem a hned na nádraží ve Chřibské jsme si pověděli pár zajímavostí o vzniku dráhy, názvu Malý Semerink a lázeňských domech u nádraží. Na přehradě jsme se pak na několika stanovištích dověděli mnoho zajímavých věcí z historie i současnosti přehrady, která zásobuje pitnou vodou celý Šluknovský výběžek. Nahlédli jsme do vodorovné štoly v tělese hráze a věží jsme sestoupili až 20 metrů pod hladinu. Po občerstvení naše cesta pokračovala přes již vyhaslou sklárnu v Horní Chřibské k místním vodopádům, které sice měly minimální průtok, ale údolí, ve kterém jsou, je nádherné. Poslední zastávka byla na místní střelnici, kde se nachází zbytky kamenného podstavce, na kterém byl upevněný terč, jenž byl se svými 45 metry nejvyšší v severních Čechách. O městečku Chřibská by se mohlo povídat hodně dlouho, ale to někdy příště . // Jarka Štěpánková

Fotogalerie z exkurze zde


ham - vloženo 10.9.2016, foto Jarka Štěpánková


Spolek je přeregistrován, platí nové stanovy

Tak jako všechny ostatní spolky, musel i Kruh přátel muzea Varnsdorf vyhovět novému občanskému zákoníku a požádat o přeregistraci. Krajský soud v Ústí nad Labem nám již zaslal usnesení ze dne 4. 7. 2016 o novém zápisu do spolkového rejstříku. Zápis byl proveden ke dni 2. 8. 2016. Znamená to, že k tomuto datu vstoupily v platnost i stanovy, které schválila valná hromada KPMV v listopadu loňského roku. Nové znění stanov najdete zde.
K významnějším změnám došlo v organizační struktuře: výbor je nyní tříčlenný (starosta, jednatel a hospodář); nově je zřízen poradní výbor, v němž jsou zastoupeni vedoucí jednotlivých klubů a kronikářka. Oficiálním sídlem spolku je nyní budova depozitáře varnsdorfského muzea: Varnsdorf, Legií 2574, tedy nikoli už nevyužívaná původní budova muzea na Poštovní ulici. Tyto změny se v praxi fungování našeho spolku projeví minimálně.

ham - vloženo 5.8.2016, opraveno 9.8.2016Nová čísla ĎaSu a Čs. fotografie

 

Ve studovně muzea jsou přístupná nová čísla časopisů Dějiny a současnost a Československá fotografie. Hlavním tématem nového ĎaSu je prusko-rakouská válka, od které uplynulo právě půl druhého století. Obsah tohoto vydání včetně ukázek z publikovaných článků najdete zde. / Obsah revue Československá fotografie zobrazíte rozkliknutím obrázku. / Naše studovna, kde můžete nahlédnout i do mnoha dalších odborných tiskovin, je přístupná ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

ham - vloženo 12.7.2016Výprava za orchidejemi do volné přírody (28.5.2016)

 

Na exkurzi za orchidejemi přišlo za krásného letního počasí 11 účastníků. Exkurzí provázel Jiří Plekanec, velký znalec orchidejí v ČR. Nejprve jsme se auty přemístili na lokalitu přírodní rezervace Vápenka u Doubice, kde jsme spatřili běžný, ale i žlutě kvetoucí hlístník hnízdák (Neottia nidus - avis / f. cerea), velmi vzácné kapradiny hadilku obecnou (Ophioglossum vulgatum) a vratičku heřmánkolistou (Botrychium matricariifolium). Poté jsme se přesunuli na lokalitu PR Velký rybník, kde jsme si prohlédli prstnatec májový pravý (Dactylorhiza majalis subsp. majalis) a všivec lesní (Pedicularis sylvatica). Na poslední zastávce v Dolním Podluží jsme navštívili zajímavou lokalitu, kde roste vstavač mužský pravý (Orchis mascula subsp. mascula). Pro úspěšný vývoj všech orchidejí je důležitý symbiotický vztah s určitou houbou (Mykorhiza), bez které orchideje ani nevyklíčí. Potřebná je ochrana a údržba lokalit, jako je výřez náletových dřevin, kosení a následná likvidace trávy. // Filip Mágr, Jiří Plekanec

Fotogalerie z exkurze zde


ham - vloženo 30.5.2016, foto Klára Mágrová


Poznávací soutěž pro školáky: Květy se probouzí

Muzeum Varnsdorf, pobočka Oblastního muzea v Děčíně, Vás zve na jarní přírodovědnou soutěž Květy se probouzí. Koná se v úterý 7. 6. 2016v zahradě varnsdorfského muzea, ul. Legií čp. 2574, a to v čase od 11.00 do 15.00 hodin. Soutěž je určena žákům 3.-9. ročníků základních škol a studenty primy až kvarty víceletých gymnázií. Průběh: během deseti minut budete zapisovat česká rodová a druhová jména dvaceti vybraných právě kvetoucích bylin. S sebou: psací potřeby, pevná podložka na psaní (není nutná, ale hodí se). Vyhodnocení: vítězové v každé kategorii získají diplom, který jim bude zaslán na školu. / DŮLEŽITÉ: Jelikož se soutěž koná venku pod širou oblohou, uskuteční se pouze za nedeštivého počasí. V případě deště vyhlašujeme náhradní termín: čtvrtek 9. 6. 2016.
Více  na webu muzea: http://muzeum-varnsdof.webnode.cz/

ham - vloženo 30.5.2016Šermíři pasovali školáky (24.5.2016)

Klub historického šermu Primo Victoria, působící pod křídly našeho spolku, spoluúčinkoval ve varnsdorfském divadle při školní akademii MŠ Čtyřlístek (školka v Nezvalově ul.). Po pásmu dětských vystoupení se šermíři představili ukázkou svého umění a ujali se slavnostního pasování předškoláků na školáky. Reportáž z akce včetně fotogalerie si prohlédněte na Výběžku.eu zde. / Do konce školního roku naše šermíře čeká ještě jedno setkání s nejmenšími. 8. června v téže školce zpestří venkovní setkání dětí a rodičů. Snad jim bude přát počasí, aby si děti jejich dramatické scény patřičně užily.

ham - vloženo 27.5.2016, foto Ivo Šafus/Výběžek.euVýprava za měsíčnicí vytrvalou (7.5.2016)

První květnovou sobotu jsme vyrazili na výlet za měsíčnicí vytrvalou (Lunaria rediviva), chráněnou rostlinou, jejíž porost v přírodní rezervaci Líska je největším v republice. Jedná se o trvalku z čeledi brukvovitých, mezi její příbuzné patří mimo jiné řepka, zelí, kedluben i květák. Plody měsíčnice, šešule, připomínají barvou a tvarem měsíc, odtud pochází její název. Ale možná je i od toho, že nejvíce voní k večeru, aby nalákala své opylovače, noční motýly. Počasí vyšlo vynikající a tak ani nevadilo, že měsíčnice ještě nebyly ve svém největším rozkvětu. Přesto jsme mohli přičichnout jejich omamné vůni a povědět si o ní mnoho zajímavostí. Při procházce jsme nakousli více lesních témat, což bylo jistě pro všechny strany obohacující. // Zuzana Jindřichová

ham - vloženo 8.5.2016, foto Michal ŠkodaPozvánka na květen: akce přírodovědného klubu a šermířů

Program zveřejněný na již distribuovaných květnových plakátcích zve na dvě exkurze přírodovědného klubu - v sobotu 7. května za měsíčnicí vytrvalou (bylina na obrázku) a v sobotu 28. května do lokalit s volně rostoucími orchidejemi. Již po uzávěrce plakátků byl program doplněn o dvě akce klubu historického šermu Primo Victoria: v pátek 6. května "Fire walking" - chození po skleněných střepech, žhavém uhlí a pod. (v prostoru bývalého motokrosu pod Špičákem) a v úterý 24. května spoluúčast na vystoupení MŠ Čtyřlístek v městském divadle, kde proběhne pasování předškoláků na školáky. Doplněný program najdete v sekci Zveme vás...

ham - vloženo 4.5.2016Vietnam s batohem na zádech (28.4.2016)

 

Ing. Zbyněk Linhart z Krásné Lípy (toho času senátor za Děčínsko) loni na podzim cestoval po Vietnamu. Své poznatky a zážitky prezentoval na přednášce, kterou pro nás uspořádal v malém sále varnsdorfského divadla.


      


ham - vloženo 29.4.2016 / foto Filip Mágr


Nová čísla ĎaSu a Čs. fotografie

 

Představujeme nová čísla periodik Dějiny a současnost a Československá fotografie, jimiž je obohacena naše spolková knihovnička. Hlavním tématem nového ĎaSu je jubilující "otec vlasti" Karel IV. Obsah tohoto vydání včetně ukázek z publikovaných článků najdete zde. / Obsah revue Československá fotografie zobrazíte rozkliknutím obrázku. Naše studovna, kde můžete nahlédnout i do mnoha dalších odborných tiskovin, je přístupná ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

ham - vloženo 28.4.2016Fotorok se opět představuje v Großschönau

 

Podobně jako v předchozích dvou sezonách se do výstavních prostor radnice v Großschönau přestěhovala i letošní kolekce fotografií ze soutěže FOTOROK. Naši němečtí sousedé si ji tam budou moci prohlížet do 15. května. Je to námět na výlet i pro ty z vás, kdo jste si nestihli prohlédnout oceněné práce ve varnsdorfské knihovně.
Kromě vítězných fotografií, které zůstávají majetkem pořádajícího Kruhu přátel muzea Varnsdorf, budou snímky poté navráceny jejich autorům. 

ham - vloženo 25.4.2015Plakátek - Vietnam s batohem na zádech
... se zobrazí po rozkliknutí obrázku
ham - vloženo 25.4.2016
Podeváté podél Mandavy (16.4.2016)

 

V sobotu 16. dubna se uskutečnila již 9. vycházka podél Mandavy. V Großschönau u technického muzea se nás sešlo devět a jeden psík. Šli jsme územím, kde je největší koncentrace podstávkových domů a opravdu se bylo na co dívat. Mimo ně jsme obdivovali stavbu kamenného mlýna, upravené nábřeží podél celého toku Mandavy, informační cedulky, které upozorňovaly na různá historická fakta a v Hainewalde patřil mezi nejzajímavější stavby historický "Nebeský most", kostel, barokní hrobka rodiny Kanitz a Kyaw z roku 1715, jež je považována za významné dílo barokního náhrobního umění. U kostela byla i stará fara, špitál a pomník padlým v obou světových válkách. Dále jsme viděli zrekonstruovaný "Vodní zámek", který nechala postavit rodina Nostitzů, a hlavně Nový zámek, který byl postaven v renesančním stylu za vlády šlechtických rodů Kanitz a Kyaw v letech 1749 až 1753. Na zámku je i kavárna a možnost prohlídky, ale dnes měli zavřeno. Trochu jsme sice zmokli, ale díky autům jsme byli všichni brzy doma. / Příští vycházka se uskuteční během měsíce září. // Jarka Štěpánková

Fotogalerie z vycházky zde


ham - vloženo 17.4.2016, foto Filip Mágr


Historia Universitatis Carolinae Pragensis - nové číslo

 

Milovníkům historie sděluji příjemnou zprávu, že k nám dorazilo nejnovější číslo časopisu Univerzity Karlovy "HISTORIA UNIVERSITATIS CAROLINAE PRAGENSIS", které si můžete přečíst v naší studovně od pondělí do pátku vždy od 8.00 do 16.00 hod. Návštěvu nám nahlaste, prosím, z prostorových důvodů předem na tel. čísle 412 334 107. V naší studovně si můžete prostudovat i další odbornou literaturu nejen z oboru historie. Potřebné seznamy si snadno najdete na webových stránkách KPMV a muzea Varnsdorf (zde). // Josef Zbihlej, jednatel KPMV

Rozkliknutím obrázku zobrazíte obálku a obsah.

Historia Universitatis Carolinae Pragensis s podtitulem „Příspěvky k dějinám Univerzity Karlovy“ je periodikum věnované nejen historii pražské univerzity, ale i dějinám vzdělanosti a studentského hnutí v českých zemích. Časopis vycházející od roku 1960 v rámci univerzitní řady Acta Universitatis Carolinae přináší také materiálové studie uveřejňující původní historické prameny (všechny stati jsou opatřeny cizojazyčnými, zpravidla německými a anglickými souhrny). Časopis otiskuje pravidelně recenze a anotace prací k dějinám vzdělanosti a kroniku badatelské činnosti.

ham - vloženo 12.4.2016Hlasujte pro památky v našem okolí

Během dubna máme možnost podpořit památky v našem blízkém okolí internetovým hlasováním. / Obnova kaple Svatých schodů v rumburské Loretě byla zařazena do celostátním hlasování "O nejlepší proměně roku 2015". Internetové hlasování je součástí 7. ročníku národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn 2015. Restaurovaná rokoková kaple Svatých schodů v Rumburku má číslo 89: http://cestamipromen.cz/hlasovani. Hlasovat je možné do 1. května 2016. Z každého PC je možné hlasovat jen jednou. Možné je i hlasování z mobilního zařízení.
Klub českých turistů Krásná Lípa zachraňuje historickou lesní kapličku sv. Anny v katastru Dlouhý Důl. Je potřeba asanovat základy, vyměnit podlahu a prkenné obložení, vymalovat omítky v interiéru, opravit střechu, vyměnit okna, dveře a mobiliář kapličky. Počítá se i s úpravou okolí a umístěním informační tabule. Jejich projekt byl nominován na "divokou kartu" v projektu "ČSOB pomáhá regionům". Hlasovat pro ni můžete do 29. dubna 2016 na webu www.csobpomaharegionum.cz. Letáček s dalšími informacemi je ke stažení zde (pdf).

ham - vloženo 9.4.2016Pozvánka na duben: podeváté kolem Mandavy a na skok do Vietnamu

Co je nachystáno v našem dubnovém programu? V sobotu 16. 4. se vydáme na devátou etapu putování podél říčky Mandavy. Po trojím překonání státních hranic již zůstaneme na německém území. Tentokrát je sraz na parkovišti u evangelicko-luteránského kostela v Großschönau (na obrázku) v 9.15 hod. Pro ty, kdo se budou chtít svézt z Varnsdorfu autem, platí sraz v 9.00 na varnsdorfském náměstí. / Druhou dubnovou akcí bude přednáška o cestování po Vietnamu. Touto zemí nás provede Ing. Zbyněk Linhart ve čtvrtek 28. dubna od 18.00 hodin v malém sále varnsdorfského divadla. / Aktuální program našeho spolku včetně plakátku ke stažení najdete v sekci Zveme vás...

ham - vloženo 31.3.2016Jaroslav Zeman přednášel o Franzi Lehmannovi (21.3.2016)

 

Jaroslava Zemana z Národního památkového ústavu v Liberci jsme pozvali do Varnsdorfu, aby nás seznámil s osobností šluknovského rodáka, významného československého architekta německé národnosti Franze Lehmanna. Účast byla skromná, přišli odborníci a vážní zájemci. J. Zeman hovořil především o realizacích F. Lehmanna, který se soustředil hlavně na větší zakázky pro banky a pojišťovny. Na menší zakázky (rodinné domy) mu téměř nezbýval čas. Tvořil v meziválečném období, po válce dožil ve Vídni. Vyznačoval se tzv. oblékáním staveb kabřincem, který tvořil „věčnou“ fasádu. V Rumburku má přinejmenším jednu realizaci (dnešní Unicredit banku) a možná i bývalou Eskomptní banku (dnešní Městský úřad Rumburk – nárožní budova). V jeho rodném městě Šluknově se nachází pomník obětem Velké války postavený podle jeho návrhu. // Mgr. Filip Mágr


     

První dvě fotografie zleva foto Ivo Šafus, další dvě Filip Mágr

ham - vloženo 23.3.2016


Dějiny a současnost - nové číslo

 

Zájemci o historii i nadále mohou prostřednictvím naší knihovničky čerpat informace z měsíčníku Dějiny a současnost. Hlavním tématem nejnovějšího čísla je Blízký východ, islám a Evropa (viz obálka). Obsah čísla včetně ukázek z publikovaných článků najdete zde. / Odebíráme také revue Československá fotografie, Děčínské vlastivědné zprávy, vlastivědné ročenky Bezděz a Fontes Nissae, většinu obecních novin ze Šluknovského výběžku, Děčínský deník apod. Naše studovna je přístupná ve všední dny mezi 8. a 16. hodinou. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem na tel. 412 334 107.

ham - vloženo 21.3.2016Česko-německé setkání muzejníků v Doubici (18.3.2016)

 

K dalšímu setkání pracovní skupiny "Muzea" v rámci přeshraniční spolupráce v regionu "Krajina podstávkových domů" došlo v pátek 18. března 2016 v Doubicích v Doubické hospodě. Na programu byla prohlídka Doubického muzea, vzájemná výměna informací o zajímavých akcích v jednotlivých muzeích v regionu v roce 2016 a diskuse.


       

První dvě fotografie zleva foto Filip Mágr, ostatní Josef Zbihlej

ham - vloženo 19.3.2016


Dvacetiletá bilance KPMV (15.3.2016)

 

Letos na jaře je to právě dvacet let, kdy byl založen Kruh přátel muzea Varnsdorf. 6. března 1996 se konala přípravná schůzka iniciátorů spolku, 27.3. zakládající valná hromada, 15.4. byl náš spolek zaregistrován Ministerstvem vnitra ČR. / 15. března 2016 jsme v malém sále divadla uspořádali schůzku - bilanční podvečer s ohlédnutím za celou naší činností. Přišlo třicet našich členů a sympatizantů. Jednatel spolku Josef Zbihlej připomněl zakladatelské aktivity a promítl fotografie z několika prvních akcí. Starostka KPMV Jaroslava Štěpánková promluvila o současném dění ve spolku a poté dostali slovo předsedové jednotlivých klubů (historický, výtvarný, přírodovědný, mineralklub, Fascikl, šermíři), kronikářka Anna Zajíčková a editor publikací Martin Havlíček. Nezůstalo jen u povídání a fotografií: Miloš Flekna promítl videa natočená na akcích mineralklubu a klub historického šermu se blýskl bojovou scénkou přímo na jevišti divadla. Na činnost bývalého klubu sběratelů zavzpomínal Aleš Novák, zatímco Josef Zbihlej zmínil ostatní zaniklé kluby (filmový, šachový, betlemářský) a klub fotografů, který se snaží o znovuvzkříšení. Chronologicky sestavená výstavka publikací na šatnovém pultu prezentovala námi vydané vlastivědné ročenky i monografické publikace. / Paní Jiřině Novákové patří poděkování za napečené dobrůtky. / Naším společným přáním je, aby se spolek při dalším kulatém výročí nemusel uchylovat pod vypůjčené přístřeší a aby mohl působit v obnoveném muzeu. Je bohužel stále nezodpověditelnou otázkou, zda tomu tak bude.

Fotogalerie z besedy zde


ham - vloženo 17.3.2016, foto Josef Zbihlej


Výstava Přikrylovy fotografické poezie přitáhla značnou pozornost (11.3.2016)

 

Odhadem pět až šest desítek návštěvníků zaplnilo foyer varnsdorfského divadla na vernisáži výstavy fotografií Ivo Přikryla. Výstavu k autorovým nedožitým osmdesátinám, připadajícím právě na tento den, připravili členové klubu fotografů KPMV Jiří Trebatický a Josef Zbihlej. O průvodní slovo se podělili Martin Louka a Josef Zbihlej, oba z varnsdorfské fotografické "líhně", která pod Přikrylovým vedením vyšlapávala cestičky umělecké fotografii ve sdruženích F6 a F76. Vernisáž byla ostatně příležitostí k setkání jejich bývalých členů, včetně obnoveného fotoklubu pod hlavičkou KPMV v roce 1996. (Ti, kdo se této chvíle dožili a mohli se dostavit, jsou zachyceni na společné fotografii.) Z pozdravného dopisu zazněla též vzpomínka Přikrylova přítele a "cimrmanologa" Miloně Čepelky; spojují je totiž společné hudební aktivity z dob pražského mládí. / Tím lépe pak vyzněly skladby Jaroslava Ježka v provedení dua Helga Klinarová - Patrik Engler. / Výstava představuje jak výběr krajinářské tvorby, tak portrétů a aktů. Všechny tyto žánry dokládají, že Ivo Přikrylovi sluší označení fotograf-básník. Poezie z jeho fotografických obrazů, které jsou zároveň školou klasické umělecké techniky a kompozice, bude k návštěvníkům divadla hovořit do 19. května.

ham - vloženo 12.3.2016 / foto Ivo Šafus


Rodák ze Šluknova stavěl paláce v Praze

Nenechte si ujít přednášku o Fritzi Lehmannovi

 

Klub přátel historie a historických staveb zve na přednášku Mgr. Jaroslava Zemana, pracovníka Národního památkového ústavu (územní odborné pracoviště Liberec). Koná se v malém sále Městského divadla Varnsdorf v pondělí 21. března 2016 od 18.00 hodin. / Třebaže šluknovský rodák Fritz Lehmann (18. července 1889, Šluknov – 26. října 1957, Vídeň) patřil k nejúspěšnějším německým architektům působícím v meziválečném Československu, nebyla kupodivu jeho tvorbě až na několik výjimek doposud věnována větší pozornost. Portfolio jeho realizovaných projektů bylo přitom skutečně úctyhodné. Zahrnovalo jak náhrobky, administrativní a bankovní paláce či činžovní domy, tak i projekty individuálního bydlení. Východiskem jeho osobité tvorby byl tradicionalismus a moderní „historismus“, jejichž podstatou je kombinace retrospektivních tendencí a moderních prvků a které díky své údajné nepůvodnosti donedávna představovaly rozporuplně hodnocený fenomén, zejména mezi badateli preferujícími lineární „funkcionalistický“ model vývoje architektury. Moderní historismus se tak ocitl na periferii dějin umění, čímž vznikl značně deformovaný a neúplný obraz. Během posledních dvou dekád se však tento pohled začíná měnit a pozvolna dochází k rehabilitaci historizující a tradicionalistické tvorby, která získává zpět své zasloužené místo v dějinách architektury.
Obrázek: Palác Riunione Adriatica di Sicurtà, Praha, 1932 / Autor fotografie: Gampe – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17562695

ham - vloženo 6.3.2016Místo ledopádů vycházka na Špičák (27.2.2016)

 

Na sobotu 27. února byl naplánovaný výlet na Brtnické ledopády. Osud chtěl ale něco jiného. Sešli jsme se na autobusovém nádraží, ale žádný autobus nepřijel. Někdo šel tedy smutně domů a zbytek skupiny v počtu 6 lidí se jednohlasně dohodl, že využijeme krásné počasí a vyjdeme na Špičák, kde posoudíme budoucí rozhlednu. Šli jsme Hájenskou ulicí, kde nás zaujal ateliér pana Henycha. Byl na zahradě a po krátké rozmluvě nás mile uvítal ve svém království. Ukázal nám své současné i minulé práce, seznámil nás s celou řadou technik zpracování vitráží a skleněných výplní, v dílně měl krásně teplo a vůbec se nám od tak krásných věcí nechtělo. Cílem byl ale Špičák. Na úpatí kopce stojí informační cedule, kde je sepsána historie všech tří restaurací, které na vrcholu stály. Dnes jsme na vrcholu nalezli pouze rozpadající se ruiny, ale velikost objektu je stále patrná. Výhled z obou vrcholů je perfektní, žádné stromy nebrání výhledu na město a smysluplnost rozhledny, kde bude kvůli stávajícm ruinám dost problematické založení stavby, je opravdu diskutabilní. Pokochali jsme se sluníčkem a šli jsme se občerstvit k Šimkům. Vycházka byla pěkná a ledopády snad vyjdou příští rok. // Jarka Štěpánková

ham - vloženo 29.2.2016 / foto J. ŠtěpánkováVýstava k nedožitým osmdesátinám Ivo Přikryla

 

V pátek 11. března, v den nedožitých osmdesátin Ivo Přikryla, bude ve varnsdorfském divadle zahájena výstava jeho fotografické tvorby. Vernisáž se koná v 18.00 hodin. /  Středoškolský profesor Ivo Přikryl (1936-2007) patřil k výrazným postavám amatérské fotografie. Mj. byl členem místních skupin fotografů F6 a F76, působil ve fotoklubu FOKS v České Lípě, byl předsedou poradního sboru pro amatérskou fotografii v Děčíně a komise Institutu výtvarné fotografie při ÚV SČF. Založil a vyučoval obor fotografování v ZUŠ Varnsdorf. Fotografoval především krajinu, portréty a akty. Byl také členem našeho fotoklubu, kde velmi pomohl jako lektor začínajících fotografů a porotce soutěže Fotorok. Byl ale též hudebníkem, publicistou, politikem... / Nenechte si ujít výstavu, která vás přesvědčí, že jeho fotografické dílo zůstává dosud nedoceněno.
(Rozkliknutím obrázku zobrazíte pozvánku.)

ham - vloženo 28.2.2016Výstava o křížcích se na tři měsíce přesouvá do Rumburku

 

Výstava "Drobné sakrální památky Šluknovského výběžku a Horní Lužice" vznikla před třemi roky a od té doby vystřídala už sedm štací. Tou osmou bude nyní rumburské muzeum, kde si ji lze prohlédnout od začátku března téměř do konce května. Vernisáž se uskuteční v úterý 1. března v 17.00 hodin. / Z pozvánky citujeme: "Více než dvacet výstavních panelů doplní celá řada poutavých exponátů ze sbírek varnsdorfského, rumburského a děčínského muzea. Některé z nich budou vystaveny úplně poprvé. Z děčínského muzea jsme si vypůjčili krásný obraz z Johnovy skalní kaple ve Studeném u České Kamenice, který v roce 1935 namaloval Ernst Vater. Originál obrazu věnovali děčínskému muzeu v roce 2012 manželé Forejtovi, na jejichž pozemku kaple stojí. Úplně poprvé si budete moci prohlédnout obrazy z kaple Povýšení svatého kříže na Křížové hoře u Jiřetína pod Jedlovou a zbourané kaple Panny Marie Pomocné v Krásné Lípě." / Otvírací doba: úterý až pátek 9.00-15.00 hod. / Výstava byla připravena v roce 2013 ve spolupráci s Kruhem přátel muzea Varnsdorf v rámci přeshraničního projektu podpořeného z Fondu malých projektů Euroregionu Nisa. Jejím autorem je pracovník varnsdorfské pobočky Oblastního muzea Děčín Mgr. Josef Rybánský.

Oficiální pozvánka na webu varnsdorfského muzea zde.

ham - vloženo 22.2.2016Přednáška o filipovské bazilice (15.2.2016)

 

V malém sále varnsdorfského divadla se odehrála další z přednášek pořádaných klubem přátel historie a historických staveb. Projektová manažerka jiříkovské římskokatolické farnosti Mgr. Klára Mágrová nás seznámila se stavební historií poutního kostela ve Filipově. Ten byl postaven na místě mariánského zjevení, jehož 150. výročí si věřící připomněli před měsícem. Farnost k tomuto jubileu připravila také několik nových publikací, s nimiž se mohli seznámit i návštěvníci přednášky.


     


ham - vloženo 15.2.2016, foto Filip Mágr


V únoru přednáška a výlet, v březnu přednáška a oslava dvacetiletí

Pozor, únorový program je doplněn o výlet k Brtnickým ledopádům. Chcete-li s námi, vyšetřete si čas na sobotu 27. února. Z Varnsdorfu pojedeme přímým autobusem (8.21 z autobus. nádr.), zpět se budeme vracet opět autobusem v 15.01 z Brtníků. / Do té doby se ale ještě sejdeme na přednáškové akci: Klára Mágrová nás v pondělí 15. února v malém sále varnsdorfského divadla seznámí se stavební historií poutního kostela ve Filipově. Navnadit by vás mohla její pozvánka zveřejněná na Výběžku.eu. / Také na březen máme přichystán zajímavý program: 15. 3. se v divadle společně ohlédneme za dvacetiletou činností našeho spolku a 21. 3. si tamtéž vyslechneme Jaroslava Zemana z libereckého pracoviště Národního památkového ústavu. Představí nám osobnost Fritze Lehmanna, šluknovského rodáka, který patřil k nejúspěšnějším německým architektům působícím v meziválečném Československu.

ham - vloženo 10.2.2016Ohlédnutí za Toulkami podél Mandavy (27.1.2016)

 

Pod vedením starostky Kruhu přátel muzea Varnsdorf Bc. Jaroslavy Štěpánkové se uskutečnilo již osm etap putování podél říčky Mandavy. První výprava se konala v červnu 2012 do oblasti prameniště, na další vycházky se naše expediční skupiny vypravovaly dvakrát ročně a směřovaly postupně podél toku Mandavy přes Rumburk, Seifhennersdorf a Varnsdorf do Großschönau. Trasa již třikrát překročila státní hranici mezi ČR a Německem. Před námi je ještě asi dvacet kilometrů zbývajících do soutoku s Nisou na německo-polské hranici. / Již absolvované úseky připomněla paní Štěpánková prezentací fotografií včetně komentáře o nejzajímavějších lokalitách a památkách, s kterými jsme se při vycházkách setkali. A že bylo na co vzpomínat - třeba na vodní díla, letité i zánovní mosty a lávky, křížky, podstávkové domy, návštěvu několika muzeí, exkurzi ve varnsdorfské čističce atd. Na besedu se dostavili jak pravidelní účastníci vycházek, tak ti, kteří absolvovali jen některé z nich nebo nebo (zatím) žádnou.


     

První foto zleva foto Filip Mágr, ostatní snímky Josef Zbihlej

ham - vloženo 28.1.2016


FOTOROK 2016 - vernisáž výstavy v knihovně (19.1.2016)

 

Jubilejní 40. ročník soutěže FOTOROK se dočkal vyhodnocení výsledků a výstavy vybraných snímků. Výstavní prostory nám opět poskytla Městská knihovna Varnsdorf. Na vernisáži se potkalo množství příznivců fotografie včetně kolegů z fotoklubu v sousedním Großdchönau. Mgr. Josef Zbihlej zhodnotil letošní ročník, připomněl změnu soutěžních propozic a vyhlásil výsledky. (S kompletní výsledkovou listinou se můžete seznámit zde.) Pozastavil se nad nízkou účastí místních fotografů. Jejich čest zachraňoval Jiří Musílek z Dolního Podluží. / Výstavu v přízemí knihovny můžete zhlédnout do 18. března. Poté by měla být k vidění ještě na radnici v sousedním Großschönau.

Seznam vystavujících: Jiří Bremert, Václav Cach, Ladislav Čech, Stanislav Domanský, Jiří Durdík, Svatopluk Dvořák, Gerd Goldberg, Werner Griesbach, Lucie Krupičková, Jiří Musílek, Jana Richter, Rudolf Rychlý, Jiří Škaloud, Svatopluk Velkoborský, Martin Votava.

Fotogalerie z vernisáže zde

ham - vloženo 21.1.2016 / foto Ivo ŠafusVarnsdorfské návraty  a  Fotorok 2016 - pozvánka na vernisáže

V pondělí 18. ledna v 18.00 hodin bude ve foyeru varnsdorfského divadla zahájena výstava starých fotografií, zachycujících každodenní život Varnsdorfu. Připravila ji varnsdorfská pobočka Oblastního muzea v Děčíně. Ta na svém webu k této expozici uvádí: "Spojili jsme síly s Městským divadlem a vznikla výstava s příznačným názvem Varnsdorfské návraty. Díky tomu, že se nám do sbírky vrátily téměř dvě stovky starých skleněných negativů, si můžete prohlédnout Varnsdorf, tak jak jste ho ještě třeba neviděli." / Výstava potrvá do 10. března 2016. Plakátek zobrazíte rozkliknutím obrázku.
Dále se připomínáme s pozváním na výstavu FOTOROK 2016, která představí nejlepší snímky zaslané do stejnojmenné soutěže pořádané fotoklubem Kruhu přátel muzea Varnsdorf. Vernisáž se koná v úterý 19. ledna v 17.00 hodin v Městské knihovně Varnsdorf. Výstava potrvá do 18. března 2016.

ham - vloženo 14.1.2016Fotorok 2016 je již vyhodnocen

Porota soutěže Fotorok 2016 vybírala ze 130 zaslaných soutěžních snímků a fotoseriálů od 15 autorů. Výsledková listina je na rozdíl od předchozích ročníků stručnější. V propozicích totiž bylo letos poprvé upuštěno od rozlišení kategorií (reportážní fotografie a volné téma) a všechny práce byly posuzovány dohromady bez ohledu na žánr. Hodnocení probíhalo anonymně - porotci neznali autory posuzovaných snímků. / Výsledky budou oficiálně představeny na vernisáži výstavy z nejlepší fotografií v Městské knihovně Varnsdorf v úterý 19. ledna 2016 v 17 hodin. Jste srdečně zváni. Výstava v knihovně potrvá do 18. března a poté bude reprízována v sousední saské obci Großschönau. / Už nyní se ale můžete seznámit s výsledkovou listinou. / Zde připojená fotografie zachycuje hlasování poroty. Zleva: Jiří Stejskal, Libor Zavoral, Radek Petrášek, Bořivoj Černý, zapisovatelka Hana Škodová, Václav Sojka a Jiří Trebatický; mimo snímek Josef Zbihlej.

ham - vloženo 9.1.2016 / foto Josef ZbihlejArchiv zpráv

 

© KPMV  <>  Poslední aktualizace: 29.12.2016