KPMV - úvodní stránka

 
 
 

KPMV

Děje se...

Kluby

Projekty

Publikace

Různé

Kontakty

Muzeum Varnsdorf

Aktuality

 

 

 

Stanovy KPMV Organizační řád Výbor KPMV Registrace MV ČR
Naše činnost Aktuality z KPMV Valné hromady Členství v KPMV
 

Rok 2014 - Událo se v KPMVArchiv zpráv
ham - vloženo 14.12.2014 / autor novoročenky: Jiří Sucharda


Vánoční krmení lesní zvěře (13.12.2014)

 

Přírodovědný klub KPMV ani letos nezapomněl na lesní zvěř s tradiční předvánoční nadílkou. Pozvánku na plakátech a v Hlasu severu jistě zaregistrovala i široká veřejnost, ale u hájovny na Hřbitovní ulici se sešlo jen zdravé jádro našeho spolku. Ti ostatní si možná řekli, že v letošní prozatím abnornálně teplé zimě lesním zvířátkům podstrojovat není třeba. Ale věříme, že jablíčka, mrkvičky a další dobrůtky přijdou obyvatelům lesa přece jen vhod. Nechybělo obvyklé zakončení akce návštěvou u Zajíčkových v bývalé hájovně. / Fotogalerie zde.

ham - vloženo 14.12.2014, fotogalerie 20.12.2014FOTOROK 2015 - zašlete své soutěžní snímky do 31. prosince

 

Tradičně vždy poslední den roku je i posledním termínem pro příjem soutěžních fotografií do soutěže vyhlášené klubem fotografů při KPMV. Pořadatelé FOTOROKu 2015 se těší na letošní příděl reportážních, portrétních, krajinářských, přírodních i jakýchkoli jiných snímků do středy 31.12.2014. Podmínkou je rozměr minimálně 18x24 cm. Počet snímků není omezen. / Vyhodnocení soutěže provede odborná porota a z nejlepších fotografií bude instalována výstava, která potrvá od 19. ledna do 19. března 2014. V jednání je i následný přesun výstavy do Großschönau v Německu na další dva měsíce. / Propozice soutěže i vstupní formulář, který je potřeba přiložit k soutěžním pracím, jsou ke stažení v oddíle Soutěže. Přejeme dobré světlo!

ham - vloženo 26.11.2014Nové číslo časopisu Dějiny a současnost

 

Aktuální číslo 8/2014 je z velké části věnováno Ukrajině a ukrajinsko-ruským vztahům a umožní zvídavým čtenářům proniknout do podstaty současného konfliktu hlouběji než na stránkách denního zpravodajství. Obsah tohoto vydání se však neomezuje pouze na toto téma - přesvědčit se můžete rozkliknutím stránky s obsahem. Časopis si můžete přečíst ve studovně našeho muzea, kterou můžete navštívit od pondělí do pátku od osmi do šestnácti hodin. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem. Tel. 412 334 107.

ham - vloženo 18.11.2014Vlastivědný sborník Mandava 2014

 

Na valné hromadě KPMV 12. listopadu byl představen nový vlastivědný sborník Mandava, který náš spolek vydává jako ročenku  pro své členy i pro širokou veřejnost. Uveden byl také na Regionálním knižním minitrhu ve varnsdorfské knihovně 154. listopadu. / Letošní Mandava 2014 obsahuje 40 příspěvků a k tomu výroční zprávu KPMV za sezonu 2013-2014, v níž se můžete seznámit se zprávami jednotlivých klubů, hospodařením spolku, výsledky a ukázkami z Fotoroku a dalšími informacemi. / Mandavu 2014 budeme distribuovat na naše obvyklá prodejní místa - do varnsdorfských knihkupectví, informačních středisek Šluknovského výběžku a samozřejmě bude k dispozici též přímo v muzeu. Také je možné si ji objednat e-mailem na adrese kpmv@quick.cz. Členové KPMV mají nárok na výtisk zdarma. / S obsahem sborníku se můžete seznámit zde. / Přehled o veškeré knižní produkcí KPMV získáte zde.

ham - vloženo 16.11.2014Valná hromada KPMV (12.11.2014)

 

KPMV - úvodní stránkaDvacátá valná hromada Kruhu přátel muzea Varnsdorf se konala 12. listopadu 2014 ve spolkové místnosti Městského centra kultury a vzdělávání. / Účast: 51 platících členů, tj. 47,2 %. / Účastníci obdrželi vlastivědný sborník Mandava 2014, obsahující i ročenku KPMV za sezonu 2012/2013. Jednotliví vedoucí klubů podali zprávu o jejich činnosti. Členové byli seznámeni s hospodařením a byly představeny publikace vydané za poslední rok. Hlasováním byl schválen výbor KPMV a výše členských poplatků na rok 2016. Novým členem výboru se stal Karel Kopecký, který vede nově vzniklá klub historického šermu Primo Victoria. / Během programu byla promítána fotodokumentace a krátký film ze současné činnosti spolku a členové si mohli prohlédnout kroniku spolku. / Fotogalerie z jednání zde. / Usnesení z valné hromady najdete zde.

ham - vloženo 16.11.2014, aktualizováno 21.11.2014Zveme na valnou hromadu KPMV

 

KPMV - úvodní stránkaVe středu 12. listopadu se koná 20. valná hromada Kruhu přátel muzea Varnsdorf. Je svolána do spolkové místnosti Městské knihovny Varnsdorf na 17. hodinu. Předběžně je program naplánován v obvyklé podobě: Zahájení - Schválení programu - Zprávy vedoucích klubů - Zpráva starostky KPMV - Zpráva o hospodaření spolku - Zpráva revizní komise - Publikace vydané spolkem - Diskuse - Schválení výboru KPMV - Usnesení valné hromady a závěr.

Její účastníci obdrží vlastivědný sborník Mandava 2014, obsahující i ročenku KPMV za sezonu 2013/2014. - Pozvánka ke stažení zde.


ham - vloženo 31.10.2014Československá fotografie 25/2014

 

Další číslo časopisu, který odebíráme a který si můžete přijít prostudovat do badatelny varnsdorfského muzea. Jsme tu pro vás od pondělí do pátku od 8.00 do 16.00 hod. / Kliknutím na obrázky zobrazíte obálku nebo obsah časopisu.

ham - vloženo 31.10.2014Vycházka "Po stopách historie mezi Hrádkem a Špičákem" (25.10.2014)

 

Leutersdorf_smallNa komentovanou vycházku o historii mezi Hrádkem a Špičákem přišlo za příjemného podzimního počasí celkem 11 lidí. Ještě na přechodu jsme se seznámili s historií starého, tzv. lánového rozdělení území dnešního Varnsdorfu a s novým číslováním domů právě od přechodu. Současnou historii jsme si připomenuli sochou, kterou městu a místu věnoval v roce 1993 ing. Josef Hradečný. Cestou na vrchol kopce jsme si prohlédli starou i novou architekturu, viděli jsme zbytky staré restaurace "Na pěkné vyhlídce" a mohutné kamenné terasy na JZ úbočí kopce. Na vrcholu jsme se seznámili s historií i současností Hrádku, který jsme obešli a po německé straně jsme došli až na stará kutiště, která se nalézají v sedle mezi Hrádkem a Špičákem. Zajímavé informace k tomu podal Miloš Flekna a někteří si odnesli zkamenělé otisky listů. Všem se moc líbilo a byli rádi, že opět šli místy, které dosud neznali. / Fotogalerie zde.

Text Jaroslava Štěpánková, foto Filip Mágr

ham - vloženo 26.10.2014Nepodíváme se k sousedům do mlýna?

 

Na přiloženém plakátku zde (pdf) se můžete seznámit s listopadovým programem ve Windmühle - Větrném mlýně v Seifhennersdorfu. Kulturní pořady, kurzy, semináře... nebo i společná snídaně. Členky spolku vás mezi sebourády uvítají.

Webové stránky spolku naleznete zde:

www.windmuehle-seifhennersdorf.de


ham - vloženo 22.10.2014Igor Heinz v Telefonotéce na stanici Vltava

Nenechte si ujít rozhlasový pořad o našem významném kamarádovi Igoru Heinzovi. Známe jej jako výborného muzikanta, neúnavného organizátora a propagatátora hudebního života ve Šluknovském výběžku a spisovatele. Možná, že někteří z Vás mají doma jeho nejvýznamnější hudební publikaci Z hudební minulosti Šluknovska, která je stále ještě k dostání v našem muzeu a u mnoha prodejců v české i německé verzi. Na stanici Vltava si jej můžete nejen poslechnout, ale i sami mu můžete během pořadu zatelefonovat, v pondělí 20. října v 9.50 hod. Další podrobnosti najdete na této webové stránce.
// Přímý přístup na záznam pořadu ZDE //
Josef Zbihlej, jednatel KPMV

ham - vloženo 18.10.2014, aktualizace 22.10.2014


Muzeum Varnsdorf má vlastní webové stránky

Od října 2014 je v provozu samostatný web varnsdorfské pobočky Oblastního muzea Děčín, kde najdete aktuální informace o její činnosti:
http://muzeum-varnsdof.webnode.cz/

ham - vloženo 14.10.2014


Přírodovědná poznávací soutěž Barevné listí

barevne-listiMuzeum Varnsdorf, pobočka Oblastního muzea v Děčíně, připravilo pro školy Varnsdorfska a Šluknovska historicky první ročník přírodovědné poznávací soutěže Barevné listí.
Soutěž je určena pro žáky 3.-9. třídy základních škol a pro příslušné ročníky víceletých gymnázíí. Žáci budou poznávat a zapisovat česká rodová a druhová jména vybraných dřevin (stromů a keřů), jejich větviček s listy a plody v časovém limitu 10–15 minut.
Datum konání: čtvrtek 16. 10. 2014
Čas konání: 10.30–15.00 hodin
Místo konání: Dům dětí a mládeže ve Varnsdorfu, Otáhalova ulice čp. 1260 (mapa)
S sebou: psací potřeby
Vítězové jednotlivých kategorií získají diplom, který jim bude zaslán do školy.
Těšíme se na vás.

ham - vloženo 11.10.2014Z Čech až do Meklenburska (6.10.2014)

 

Leutersdorf_smallPondělní večer v předsálí varnsdorfského divadla patřil dávné i nedávné historii Varnsdorfu, přesněji řečeno rodu Palmeových, z kterého pocházejí některé významné osobnosti - především kronikář Alois Palme, ale i sám přednášející Manfred Rohde. Ten sice žije od narození na severu Německa, ale jeho matka a prarodiče se tam přestěhovali právě z našich končin. Pan Rohde si skrze rodinnou historii našel k Varnsdorfsku velmi blízký vztah. Jeho stať o rodu Palme ve Varnsdorfu, kterou teprve zveřejníme v letošním sborníku Mandava, byla i základem pro tuto přednášku, tlumočenou do češtiny paní Ludmilou Podzimkovou. Potěšilo nás, že beseda přilákala větší počet zájemců a že jejich zvědavost přestála i více než dvouhodinový přísun informací. Oproti textu připravenému do Mandavy se posluchači dozvěděli více o činnosti střeleckého spolku nebo o pašeráckém "řemesle" a navíc se dočkali mnoha dokumentárních fotografií, zejména z rodinného archivu. Pan Rohdeho velmi těší, jak si Varnsdorf váží kronikářského díla A. Palmeho. (Byl to mimochodem právě náš spolek, který se zasloužil o vydání tiskem v českém překladu.) / Pan Rohde muzeu věnoval Kroniku rodu Rohde/Palme s mnoha rodinnými dokumenty. // Návštěvníci se před zahájením přednášky stali svědky odhalení sochy - cudného ženského aktu (na prvním fotu zleva), který se stal novou výzdobou divadelního foyeru. Autorem je Miloš Kubišta z Krásné Lípy.


     

Autoři snímků - nahoře a 1. foto zleva Martin Havlíček, 2x foto Ivo Šafus, foto vpravo Josef Zbihlej


ham - vloženo 6.10.2014, doplněno 7.10.2014Partnerský fotoklub nám oplatil zapůjčení výstavy

 

Ve čtvrtek 2. října se ve varnsdorském divadle konala vernisáž výstavy členů Fotoklubu Großschönau. Ten byl založen již roku 1925 a v současnosti má 15 členů. / Náš fotoklub při KPMV již nějakou dobu usiloval o užší spolupráci. Letos byl tento cíl naplněn: na duben a květen se naše výstava FOTOROK 2014 přemístila do výstavních prostor radnice v Großschönau a nyní na oplátku tamní fotografičtí nadšenci zapůjčili do Varnsdorfu výstavu nazvanou "Architektura". Pod lapidární název jedenáct tvůrců zahrnulo jak snímky ze svého nejbližšího okolí (včetně řady snímků z Varnsdorfu), tak motivy z cest do vzdálených krajin (Anglie, Itálie, Gibraltar, Dubaj…). Pro odlehčení - nebo pro připomenutí, že dokonalost není výsadou lidských rukou - na výstavě potkáte i stavitelské dílo přírody. / Sousednímu městu lze závidět množství fotoamatérů, kteří se aktivně zapojují do klubové činnosti. Jejich spolek pořádá každý měsíc promítání a pravidelné výstavy pořádají v Německém muzeu damašku. / Josef Zbihlej za varnsdorfský fotoklub vyjádřil své přání: „Doufám, že se tyto výměnné výstavy stanou pravidelnou součástí našeho přeshraničního života, jak to začalo fungovat na poli divadelním, filmovém a hudebním.“


   


ham - vloženo 7.10.2014


Novinky z výboru KPMV (30.9.2014)

Plán říjnových akcí počítá s přednáškou pana Rohdeho, potomka rodiny Palmeových z Varnsdorfu, o osudech jeho rodu (6.10.), a dále s vycházkou nazvanou "Po stopách historie mezi Hrádkem a Špičákem", která nás zavede na část okružní vyhlídkové trasy kolem Varnsdorfu (25.10.). / Na listopad se chystáme na komentovanou prohlídku štoly v Jiřetíně pod Jedlovou (22.11.) a  Filipa Stojaníka požádáme o přednášku o událostech roku 1968. / Blíží se také výroční valná hromada, pravděpodobně v první půli listopadu, termín bude upřesněn. / Předsedkyně výtvarného klubu Jiřina Nováková chystá výstavu "Z lesů, vod a strání" ve varnsdorfské ZUŠ. / Spolupráce, kterou náš fotoklub navázal s fotografy v Großschönau, úspěšně pokračuje: poté, co jsme u sousedů vystavili soutěžní kolekci snímků z Fotoroku, nyní großschönavští na oplátku vystavují ve Varnsdorfu ve foyeru divadla. / Náš spolek se rozšiřuje o nový klub: Primo Victoria - klub historického šermu. Povede ho Karel Kopecký. Kromě něj ve skupině působí dalších pět členů. / Ročenka Mandava 2014 je stále ve fázi korektur, ale termín vydání k datu valné hromady snad nic neohrozí. 

ham - vloženo 1.10.2014Toulky podél Mandavy - 6. část (20.9.2014)

 

Leutersdorf_smallV sobotu za trochu oblačného počasí proběhla další vycházka podél Mandavy, tentokrát již Varnsdorfem. Od přechodu jsme došli až na most v ulici Legií. Cestou jsme sledovali zregulované koryto řeky, kde jsou stále patrny pozůstatky starých vodních děl. Součástí řeky jsou i dva náhony - první začínal před prvním mostem na hraničním přechodu a přivádí trochu vody do rybníku Valcha, ale průtok za  "Vitanou" je již nefunkční; druhý náhon, ve kterém stále proudí voda, začíná stavidlem na náhonu naproti restauraci Noprosu, protéká mezi zahrádkami, podtéká zatrubněním ulici Legií a vlévá se do rybníku za Billou. Přepad je sveden pod silnicí k Bille zpět do Mandavy. Zajímavými místy podél řeky jsou i upravené parčíky a staré zahrady se vzácnými dřevinami, jako např. pozemek za bývalým domem skautů v Měšťanské ulici. Mezi zajímavosti patřily i dva staré mosty z roku 1880 a 1882, které jsou skryté pod novou rozšířenou mostovkou: jedná se o most v ulici 5. května a most v ulici Nemocniční. Do řeky se vrátili pstruzi a rybí přechod na jezu může plnit svou funkci. / Fotogalerie zde.

Jaroslava Štěpánková

ham - vloženo 21.9.2014Varnsdorfské "Otisky ve zdi a kameni" v Rumburku (16.9.2014)

 

Téměř tři desítky návštěvníků si v úterý 16. 9. 2014 našly cestu do výstavní síně rumburského muzea. Díky pracovníkům varnsdorfského muzea se zde seznámily s dílem Antona Möllera (1864-1927), varnsdorfského stavitele a architekta. Varnsdorfští muzejníci tak zúročili několikaměsíční výzkum, který si vyžádalo letošní 110. výročí otevření Hrádku ve Varnsdorfu.

Osobnost městského stavitele a pozdějšího stavebního ředitele, který výrazně ovlivnil podobu Varnsdorfu, přibližuje deset výstavních panelů a sedmnáct stavebních plánů. Výstavu připravil autorský kolektiv pod vedením Renaty Procházkové a graficky ji zpracoval Jiří Beran z Varnsdorfu. Výstava "Otisky ve zdi a kameni" potrvá v rumburském muzeu do 15. 11. 2014. Pořádá ji Muzeum Varnsdorf, pobočka Oblastního muzea v Děčíně. Přístupná je od úterý do pátku mezi 9.00 až 15.00 h. Pro dětské návštěvníky je připraven malý kvíz o osobnosti Antona Möllera. Součástí výstavy je torzo modelu kostela sv. Karla Boromejského ve Varnsdorfu, o jehož existenci neměli dosud varnsdorfští muzejníci tušení. Model z roku 1903 vypracoval vídeňský sochař Hans Aichinger. Právě tento model se spolu s množstvím stavebních plánů z Varnsdorfu představil roku 1906 na "Výstavě německých Čech" v Liberci, kde je obdivoval habsburský císař František Josef I.

Od narození stavitele Antona Möllera letos uplynulo 150 let. Pocházel z Krásné Studánky u Liberce a do Varnsdorfu přišel v roce 1890. Během pětatřiceti let, kdy řídil městský stavební úřad, měl na starost četné městské zakázky, jakými bylo projektování vodovodu, jatek, škol, kostelů, starobince a oční kliniky. Mezi jeho díly bychom našli most ve Vídni, pomníky padlým vojákům a rozhlednu Hrádek ve Varnsdorfu a na vrchu Kohout u Benešova nad Ploučnicí. Souběžně se věnoval vlastní architektonické praxi. S díly stavitele A. Möllera se setkáme ve Varnsdorfu, Rybništi, Liberci a také na Plzeňsku a Sokolovsku. O Antonu Möllerovi, "tvůrci prototypů" městských jatek a kostelů, se více dočteme v letošním sborníku Mandava Kruhu přátel muzea Varnsdorf, který mu věnuje dva články.

Text a foto Klára Mágrová


     


ham - vloženo 17.9.2014Výstava růží v Leutersdorfu (13.9.2014)

 

Leutersdorf_smallPřírodovědný klub KPMV pořádal výlet na slavnost růží v Leutersdorfu. Nevlídné mlhavé počasí asi odradilo slabší povahy, a tak se nás na varnsdorfském náměstí sešlo jenom pět členů KPMV. Po přesunu do Leutersdorfu jsme nejdříve navštívili jedno z polních pracovišť zahradnictví a pak nás mikrobus přivezl zpět k prodejně. Bylo tam skutečně mnoho nádherných výpěstků, které bylo možné na místě zakoupit. Škoda jen, že ostatní místní zahrádkáři dali ten den přednost návštěvě Zahrady Čech v Litoměřicích. Přišli tak o nevšední zážitek krásy a neuvěřitelnou vůni růžových plantáží.// Fotogalerie zde.

Josef Zbihlej, foto Walter Paul

ham - vloženo 16.9.2014Novinky z výboru KPMV (2.9.2014)

Plán pro první poprázdninové akce počítá především s výpravami do terénu: v sobotu 13. září pořádá přírodovědný klub výpravu auty na prodejní výstavu růží v německé obci Leutersdorf (odjezd z varnsdorfského náměstí v 9.30 hodin), o týden později 20. září bude následovat šesté pokračování vycházek podél Mandavy - sraz je na hraničním přechodu Varnsdorf - Seifhennersdorf ve 14 hodin. V pondělí 6. října se sejdeme na první přednášce. Pan Manfred Rohde, který přijede ze svého bydliště v Meklenbursku na týdenní návštěvu Varnsdorfu, přiblíží osudy varnsdorfské rodiny Palme, jejímž je potomkem. / V letních měsících se pilně pracovalo na novém vydání ročenky Mandava 2014. Dvousetpadesátistránková sazba nyní prochází korekturami.

ham - vloženo 3.9.2014Rýžování na Zlatém potoce (14.6.2014)


Mineralklub při Kruhu přátel muzea Varnsdorf uspořádal druhou výpravu na Zlatý potok (pramenící na Studánce u Varnsdorfu). Naši malou skupinu Miloš Flekna zasvětil do umění rýžování zlata. Tentokrát bohužel s sebou nikdo neměl fotoaparát, ale můžeme nabídnout alespoň několik snímků pořízených mobilem Filipa Mágra v této fotogalerii.


ham - vloženo 26.6.2014


Zaměstnanci a přátelé muzeí se sešli v Lipové (6.6.2014)


Tradičně v pátek 6. června 2014 od 14 hodin se opět sešla pracovní skupina "Muzea", tentokrát na české straně, v nově zrekonstruovaném podstávkovém domě č.p. 424 v Lipové. Sídlí v něm Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska (Společnost TUR). Společné česko-německé setkání za účasti 15 osob proběhlo v tradičně pohodové atmosféře při prohlídce informačního centra, nevelké muzejní expozice a dalších prostor podstávkového domu. Po komentované prohlídce Lenky Lukášové následovala vzájemná výměna pozvánek a novinek z regionu při příjemném posezení u kávy a drobného občerstvení v zasedací místnosti. Před odjezdem domů si mohli účastníci prohlédnout také venkovní expozici hornin ze širšího regionu. Filip Mágrham - vloženo 13.6.2014, foto Josef Zbihlej


Návštěva galerie v Liberci (8.6.2014)


Vzhledem k tropickému vedru se na varnsdorfském nádraží sešla skutečně velmi malá skupinka pěti zájemců o návštěvu nové galerie v Liberci. / Moudré rozhodnutí libereckých radních zachránit tento klenot secesní architektury vyvolalo u mnohých Liberečanů hektolitry zlé krve, ale výsledek je skutečně i do budoucnosti velmi poučný. Památka zdevastovaná zpackanou privatizací byla málem odsouzena k zániku jako mnoho jiných památek v naší vlasti. Za cenu vysokých nákladů z městské pokladny byla tato skvostná architektura zachráněna i pro budoucí generace obyvatel Liberce. Kéž by si z toho vzali poučení i páni radní z ostatních měst a městeček naší země. Pětice přátel výtvarného umění z našeho města vydržela přes dvě hodiny prohlížet poklady liberecké galerie. Škoda, že ostatní přátelé výtvarného umění našeho klubu se nemohli nejspíš ze zdravotních důvodů zúčastnit. Snad příště, až pominou třicetistupňová vedra. Josef Zbihlej


   


ham - vloženo 9.6.2014, foto Jiřina NovákováNávštěva muzea v České Lípě (24.5.2014)

 

V sobotu 24. května jsme navštívili Vlastivědné muzeum a galerii v České Lípě, kde probíhá výstava Ilustrace přírody. Mohli jsme si prohlédnout krásné kresby především hmyzu. Výstava byla doplněna expozicí vzácných terarijních živočichů - dvě dravé vodní želvy kajmanky a velmi vzácný exemplář zmije fieldiho. Další část nás ve fotografiích zavedla do Albánie na výzkum skupiny entomologů. Lukáš Blažej, který nás provázel, všechny přítomné ohromil svými znalostmi a nepředstíraným zájmem. Zuzana Jindřichová
ham - vloženo 25.5.2014, foto Josef ZbihlejK dějinám Hrádku (14.5.2014)

 

Vyhlídková restaurace na varnsdorfském vrchu Hrádek slaví 110. výročí svého otevření. Po několika kritických obdobích své existence je dnes opět přístupná a z větší části opravená (ač bohužel bez restauračního provozu). Varnsdorfské muzeum se k oslavám výročí připojilo uspořádáním přednášky o historii vyhlídky. Spolupořadatelem byla městská knihovna, v jejímž sále se přednáška uskutečnila. Zapojili se všichni tři zaměstnanci varnsdorfského muzejního pracoviště: Josef Rybánský hovořil o okolnostech výstavby, Renata Procházková o osobnosti architekta Antona Möllera a Josef Zbihlej o poválečných osudech stavby. Vše bylo doprovázeno promítáním fotodokumentace a všichni návštěvníci (bylo jich k pěti desítkám) mohli nahlédnout do úřední dokumentace k obnově Hrádku z konce 60. let. Došlo i na zajímavou diskusi pamětníků k okolnostem privatizace a neuskutečněné rekonstrukce z počátku 90. let.


     


ham - vloženo 15.5.2014, foto Ivo ŠafusNovinky z výboru KPMV (6.5.2014)

 

Přiblížil se konec sezony a s nimi poslední plánované akce před prázdninovou přestávkou. V neděli 8. června se vydáme do nové liberecké galerie, která vznikla  přestavbou bývalých městských lázní. Naše pozvánka by měla zaujmout i zájemce o moderní architektonické trendy - tato přestavba totiž právě získala mezinárodní cenu Grand Prix architektů 2014 (přečíst si o tom můžete například zde). / Následující sobotu 14. června nás mineralklub pozve ke Zlatému potoku na "rýžování zlata". A nebude to prý jen kopie výletu, který jsme již absolvovali před třemi lety (připomenout si ho můžete zde). / Blížící se léto pro nás každoročně znamená také přípravu ročenky Mandava. Několik vlastivědných příspěvků se nám již sešlo a na další zajímavé texty máme "políčeno". Jako vždy bude součástí i ročenka KPMV - souhrn naší celoroční činnosti. / Výbor vzal se smutkem na vědomí skon jednoho z našich zakládajících členů, pana Zdeňka Hůly. Zemřel náhle ve věku 81 let.

ham - vloženo 13.5.2014Nepřehlédněte výstavu Gotické madony na Děčínsku

 

goticka-madona-vdfgoticke-madony-katalog-smallVe čtvrtek 24. dubna byla zahájena v kapli sv. Jiří na zámku v Děčíně neobyčejná výstava gotických plastik pocházejících z Děčínska. Přes 40 nádherných plastik a dalších gotických předmětů, včetně dvou postyl, dokumentuje bohatý kulturní a duchovní život našich předků. Je až neuvěřitelné, kolik nádherných madon bylo nalezeno ve Šluknovském výběžku. / Na výstavě - ale i u nás ve varnsdorfském muzeu - je v prodeji více než stostránkový katalog Gotické umění na Děčínsku s odbornými texty a profesionálními fotografiemi za cenu 180 Kč. / Výstava potrvá do konce října a připomínám členům KPMV, že mají vstupné do muzea v Děčíně a v Rumburku zdarma. Nezapomeňte ale na svou členskou průkazku. A tak mne napadá: Máte zaplacený členský příspěvek? / Další podrobnosti najdete přímo na webových stránkách Oblastního muzea v Děčíně:
http://muzeumdc.cz/article/goticke-umeni-na-decinsku/69/1/0
Josef Z.
Na obrázcích: obálka katalogu a varnsdorfská madona
ham - vloženo 29.4.2014


Děčínské vlastivědné zprávy 2/2013

 

DVZ-2013-2-obsah-smallDVZ-2013-2-obalka-smallMáte-li zájem počíst si v novém čísle Děčínských vlastivědných zpráv, tj. v čísle č. 2/2013, stavte se v našem muzeu. Na obálce je foto rekonstruovaného pietního místa na varnsdorfském hřbitově. Uvnitř je totiž mimo jiné článek Radka Andonova "Vysloužilci stále vpřed". Témata dalších zveřejněných příspěvků zjistíte rozkliknutím přiloženého obrázku s obsahem.

ham - vloženo 29.4.2014Tajuplný svět netopýrů (17.4.2014)

 

Pracovník Správy národního parku České Švýcarsko Jakub Juda je specialistou na výzkum netopýrů a navíc umí tímto tématem zaujmout i laickou veřejnost. To se potvrdilo i na besedě, kterou v malém sále varnsdorfského divadle připravil přírodovědný klub KPMV. V krátké, ale hutné prezentaci jsme byli seznámeni s vývojem netopýrovitých a vrápencovitých z předpokládaných předků, s jejich výskytem, způsobem života, s výzkumem jejich populace a ochranou. Zblízka jsme si mohli prohlédnout - ba i opatrně ohmatat - několik vycpanin a dokonce jednoho živého (hendikepovaného, a tudíž doma chovaného) exempláře.

ham, foto Josef Zbihlej a Filip Mágr

 

ham - vloženo 17.4.2014Fotorok je k vidění v Großschönau

 

Díky vstřícnosti starosty Großschönau Franka Peukera byla v úterý 15. dubna v 17 hodin otevřena ve výstavní síni radnice repríza výstavy Fotorok 2014. Za hojné účasti členů místního fotoklubu byla předložena našim německým sousedům kolekce vítězných prací letošního již 38. ročníku této mezinárodní soutěže. Výstava potrvá do 15. května a po jejím skončení budou fotografie navráceny jejich autorům.

Text a foto Josef Zbihlej

 

     

 

ham - vloženo 17.4.2014Výlet do Lipové u Šluknova (12.4.2014)

 

Za hrozného deště se vydala skupina sedmi statečných poznávat dosud nenavštívenou obec Lipovou. Aprílové počasí nám nakonec moc neublížilo a mezi jednotlivými dešťovými přívaly jsme se pokaždé stačili ukrýt pod střechu. Nejdříve jsme si prohlédli dětský domov. Příjemný personál a jejich chovance jsme zastihli v pohodě sobotního úklidu. Prohlídka všem účastníkům zájezdu určitě změnila názory na smysl a práci těchto dětských zařízení. Slavný podstávkový dům na návsi byl pro mnohé z nás druhým příjemným překvapením. Potvrdil známý fakt, že to jde, když se chce pěstovat zájem o místní historii a ne o tom jenom žvanit a vymýšlet důvody, proč to nejde! Poměrně nepříjemná byla procházka kolem zámku. Tristní stav této památky nám trochu pokazil náladu, a tak jsme si ji rychle vylepšili chutným pohoštěním U Pytláka. Sláva vlasti, výletu, nezmokli jsme a jsme tu!

Josef Zbihlej, foto Jiřina Nováková

 

     

Naše skupina před dětským domovem - výstava gramofonů a konferenční sál v podstávkovém domě - ruiny zámku Lipová

ham - vloženo 15.4.2014, doplněno o fotogr. 17.4.2014Novinky z výboru KPMV (1.4.2014)

 

Schválen rozvrh akcí na květen: 14.5. přednáška J. Rybánského ke 110. výročí otevření vyhlídky Hrádek ve Varnsdorfu; 24.5. výlet do českolipského muzea (mj. výstava entomologických kreseb Lukáše Blažeje). Návštěvu nové galerie v Liberci v bývalých městských lázních jsme přesunuli na červen. / J. Zbihlej informoval o pomoci muzea při přípravě konference ke 140. výročí odborného školství ve Varnsdorfu (pořádá ji 9. dubna VOŠ a SŠ Varnsdorf). / Co nevidět začne opět pracovat redakce vlastivědného sborníku Mandava, aby zajistila jeho letošní vydání.

ham - vloženo 7.4.2014Ve studovně přibylo další číslo ĎaSu

 

Zdravíme všechny naše příznivce a přátele a zveme vás do studovny v našem muzeu. Můžete si například počíst v nejnovějším čísle časopisu Dějiny a současnost 3/2014 - viz náhled obálky a obsahu (otevře se kliknutím na obrázek). Studovnu můžete navštívit od pondělí do pátku od osmi do šestnácti hodin. Doporučujeme vám informovat nás o své návštěvě předem, abyste se v naší malé studovně vešli. Na vaši návštěvu se těší pracovníci muzea ve Varnsdorfu (stále ještě u Červeného kostela!). Tel. 412 334 107. Josef Zbihlej

ham - vloženo 27.3.2014Toulky podél Mandavy - 5. část (23.3.2014)

 

V neděli za deštivého počasí se nás u radnice v Seifhennersdorfu sešlo 13. Nejprve jsme si prohlédli pomník vztahující se 1. světové válce a pak jsme sestoupili k Mandavě. Další zastavení bylo pod viaduktem v místě, kde je postavena část zdi s portálem  starého mlýna s vyznačením povodní v 18. a 19. století. Podél Mandavy jsme dále obdivovali upravené podstávkové domy a krásně opravené mosty a lávky. V půlce cesty jsme udělali malou zacházku a navštívili jsme muzeum mašinek, kde je vystaveno velké množství modelů a dvoje nádherné funkční kolejiště.  Pak jsme pokračovali po levé straně Mandavy, kde je rodný dům architekta Bruna Paula. Poté jsme navštívili muzeum panenek, kde je jednak velké množství dětských pokojíčků a domečků a opravdu hodně různých panenek a pohádkových postaviček. Vycházku jsme zakončili již na české straně za přechodem na dřevěném mostě, kde začne příští, již 6 část. Unavené nohy jsme na chvíli usadili u Kocoura, kde měli výbornou polévku s chlebem a pivo. Další vycházka je naplánovaná na září. // Fotogalerie zde.

Jaroslava Štěpánková, foto Filip Mágr

ham - vloženo 23.3.2014Patriotismus - nacionalismus - národovectví v českých zemích (18.3.2014)

 

Na problematiku dějin nacionalismu a jeho extrémních forem byla zaměřená přednáška PhDr. Kristiny Kaiserové, CSc. "Patriotismus - nacionalismus - národovectví v českých zemích". Konala se v malém sále varnsdorfského divadla a její součástí bylo promítnutí šesti krátkých filmů, které problém ukazují na příkladech.

 

     

 

ham - vloženo 23.3.2014, foto 2x Josef Zbihlej a 2x Filip MágrNové vydání brožury Drobné sakrální památky...

 

Druhé vydání publikace "Drobné sakrální památky Šluknovského výběžku a Horní Lužice" si již můžete pořídit do své knihovničky. / Je to mírně pozměněné vydání brožury, která byla součástí o rok dříve stejnojmenného projektu spjatého s putovní výstavou a byla již rozebraná. / Autorem je Mgr. Josef Rybánský. Je dvoujazyčná (čeština a němčina, překlad Rudolf Breuer) v rozsahu 48 stran, s bohatým obrazovým doprovodem. /  Zakoupit ji můžete např. v muzeu za 60 Kč; k dostání bude i u jiných prodejců, ale většinou asi za komerční (tedy o něco zvýšenou) cenu. / Více o publikaci zde.

ham - vloženo 13.3.2014Novinky z výboru KPMV (4.3.2014)

 

Náměty akcí na duben: návštěva expozice a informačního střediska v opraveném podstávkovém dome v Lipové u Šluknova; návštěva nové liberecké galerie; přednáška o netopýrech. Na květen počítáme s výletem do českolipského muzea (k čemuž nás motivuje zejména výstava entomologických kreseb Lukáše Blažeje) a přednáška ke 110. výročí otevření vyhlídky Hrádek ve Varnsdorfu. / Z Grantového programu města Varnsdorf nám budou poskytnuty dotace na oba podané projekty - na činnost spolku a na vydání sborníku Mandava 2014. / Předběžnou objednávkou podpoříme vydání knihy Tulákům Jetřichovicka, kterou připravuje Natálie Belisová. Objednávku můžeme zprostředkovat i dalším zájemcům. / KPMV se stane členem Místní akční skupiny Šluknovsko. / Na koho se nedostalo s publikací "Drobné sakrální památky Šluknovského výběžku a Horní Lužice", může se těšit na její druhé vydání. To již není financováno z projektu, a proto bude k dostání za peníze.

ham - vloženo 9.3.2014Co chystají kolegové v Rumburku...

 

Loni na podzim byl založen Spolek přátel Rumburku. Dovolujeme si zde upozornit na jím pořádané březnové přednášky:

 

Úterý 11. 3. 2014 od 18.00 hod. v Městské knihovně Rumburk

Od kostela po větrný mlýn a taneční sál

Přednáška Mgr. Josefa Rybánského z Oblastního muzea Děčín, pobočka muzeum Varnsdorf o historii tří rumburských kostelů, architektonickém vývoji a proměnách využití (kostel sv. Bartoloměje, kostel sv. Jana Nepomuckého a kostel sv. Jana Křtitele)

 

Úterý 25. 3. 2014 od 18.00 hod. v Městské knihovně Rumburk

Dolský mlýn - deset let poté

Přednáška a promítání Mgr. Natalie Belisové ze Správy národního parku České Švýcarsko o deseti letech záchrany památkově chráněného bývalého vodního obilního mlýna na řece Kamenici.

ham - vloženo 8.3.2014Zúčastněte se ankety "Jak zlepšit život v našem regionu?"

 

Místní akční skupina Šluknovsko Vás zve k vyplnění této krátké ankety. Jejím cílem je získat Váš názor na to, jak zvýšit kvalitu života v našem regionu. Z Vašich názorů bude vycházet právě vytvářená Integrovaná strategie území. Na základě této strategie pak budou čerpány finanční prostředky z evropských fondů i jiných zdrojů v letech 2014 až 2020. / Termín pro vyplnění ankety: 31. 3. 2014. DOTAZNÍK najdete zde. Po vyplnění otázek je potřeba kliknout na tlačítko „Odeslat". / Děkujeme všem, kteří nám pošlou vyplněný dotazník!

MAS Šluknovsko

ham - vloženo 8.3.2014Nepodíváme se k sousedům do mlýna?

 

Na přiloženém plakátku zde (pdf) najdete březnový program spřáteleného "kávového spolku" ve Windmühle - Větrném mlýně v Seifhennersdorfu.

Vládnete-li aspoň trochu němčinou, budou vám též užitečné jeho webové stránky: www.windmuehle-seifhennersdorf.de

ham - vloženo 28.2.2014Vzpomínka na Karla Hofmana

 

V pátek 21. února tragicky zahynul náš člen a výtečný kamarád Karel Hofman. V plné síle a s mnoha plány do budoucna... Bylo mu 45 let. / Byl jedním ze zakládajících členů KPMV a prvním předsedou našeho klubu fotografů. Bude chybět nejen nám, kteří jsme se vždy velmi těšili na promítání jeho úžasných krajinářských diapozitivů, ale také varnsdorfskému klubu horolezců, svépomocnému družstvu Mandava, na jehož založení se v minulých měsících aktivně podílel, Klíčovému hnutí, o jehož myšlenkách nás nadšeně přesvědčoval... a mnoha dalším přátelům a spoluobčanům. Čest jeho památce.

 

Jeho fotografický um si připomeňme dvěma snímky. Foto ze závodu ve šplhu je jeho domácím úkolem z fotografické školy (na téma reportáž), kterou náš fotoklub organizoval pro začínající fotografy. Snímek z ledové jeskyně je domácím úkolem na téma krajina. Jeho spolužáky ve fotoškole byli Arnošt Haufert, Radek Petrášek a další. Byla to poslední parta fotografů, která ještě za něco stála. Ještě řadu let po dokončení školy Karel fotografoval svoji oblíbenou krajinu skal a kamarády horolezce. Když jej ozářila svým jasem technika diapozitivu, začal vytvářet soubory spojené s hudbou. Své okouzlení zatoužil předávat svým kamarádům. Budou nám chybět jeho pravidelná diašou, která nás vždycky překvapovala novými úhly pohledu, neuvěřitelnou hrou světel a silou hudby, kterou vybíral s neobyčejným citem. Krajinu, kterou většina z nás už zná téměř důvěrně, dovedl ukázat pokaždé v novém nečekaném podání. Josef Zbihlej

ham - vloženo 25.2.2014O čem si počtete v ĎaSu 2/2014

 

Zdravím všechny naše přátele nedávné historie a zvu Vás do naší studovny. V ní si můžete prostudovat všechny naše historické i současné prameny a literaturu. V příloze se můžete seznámit s obsahem nejnovějšího čísla časopisu Dějiny a současnost (2/2014). / Knihy a časopisy nepůjčujeme, ale můžete si je zdarma prostudovat a potřebné části okopírovat nebo ofotit. Jsme tu pro vás od pondělí do pátku od 8.00 do 16.00 hod. Prosíme o telefonické zablokování vaší návštěvy, vzhledem k tomu, že máme studovnu max. pro tři badatele! Josef Zbihlej

ham - vloženo 23.2.2014POZOR, výlet k ledopádům 22. února je ZRUŠEN!

 

Výlet k Brtnickým ledopádům, který jsme si naplánovali na sobotu 22. února, nemá smysl absolvovat. Kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám bychom si ledových zázraků příliš neužili a ještě bychom se vraceli obalení blátem. Akce proto byla zrušena.

ham - vloženo 20.2.2014Novinky z výboru KPMV (5.2.2014)

 

S naší vlastivědnou etapovou vycházkou nazvanou Toulky podél Mandavy jsme během předchozích čtyř etap postupně dorazili až do Seifhennersdorfu. Tam s naší průvodkyní Jarkou Štěpánkovou navážeme startem páté etapy v neděli 23. března. Rádi bychom tam navštívili muzeum modelové železnice a muzeum panenek. / Druhá březnová akce je v jednání, a jakmile se termínově „doladí“, najdete ji v sekci „Zveme vás“. [Aktualizace 11.2.: Nyní již můžeme doplnit: 19. března pozveme přátele historie do divadla na přednášku PhDr. K. Kaiserové, CSc. "Patriotismus - nacionalismus - národovectví v českých zemích, problematika dějin nacionalismu a jeho extrémních forem"] / Internetového hlasování o obsahu projektu „Muzeum do ulic“ se zúčastnila asi stovka respondentů, nepočítaje v to několik set dalších, kteří si anketu otevřeli, ale hlasování nedokončili. Muzeum nyní podle výsledků připravuje vlastní realizaci, to jest zhotovení přenosné výstavy na roll-upech, která upozorní na zajímavé exponáty muzea. / Naše členka Jiřina Nováková bude vystavovat své obrazy v srpnu na Hrádku. Ve výstavní místnosti zbude prostor i pro další členy klubu výtvarníků. / Fotoklub jedná o zápůjčce výstavy Fotorok 2014 německým kolegům v Großschönau. / Do Grantového programu města Varnsdorf se KPMV opět přihlašuje dvěma žádostmi o finance na činnost a na vydání sborníku Mandava 2014. / V sousedním městě byl koncem loňského roku založen Spolek přátel Rumburku. O naší vzájemné budoucí spolupráci není pochyb, neboť Rumburští si za místopředsedu spolku zvolili Mgr. Filipa Mágra, který působí i v našem spolku jako předseda klubu přátel historie a historických staveb.

ham - vloženo 6.2.2014Přednáška - 100 let od povýšení Jiříkova na město (4.2.2014)

 

Jistě přes čtyři desítky návštěvníků měla přednáška Mgr. Petra Karlíčka a Mgr. Josefa Pokoráka ke kulatému výročí města Jiříkova. Byla to její premiéra, čímž lze vysvětlit, že do varnsdorfského divadla vážili cestu i mnozí jiříkovští občané včetně tamějšího starosty Michala Majáka. Přednášející představili i dosud nezveřejněné obrazové materiály z muzeí, archivů či soukromých sbírek.

     

ham - vloženo 5.2.2014 / Foto Josef ZbihlejKrmení lesní zvěře (2.2.2014)

 

Tradiční předvánoční přikrmování lesní zvěře se při letošním velmi mírném začátku zimy mohlo míjet účinkem. Přírodovědný klub proto rozhodl akci zopakovat v době, kdy zima přece jen přitvrdila. Tentokrát přišlo nakrmit lesní zvěř 11 účastníků a dva psi. Našli jsme krásné místo uprostřed lesa, odkud jsme nechtíc vyplašili stádo jelení  zvěře a připravili jsme jim malou vitamínovou hostinu. Snad jim to dnes přišlo k chuti. Místo, kam se umístili krmení před Vánoci, jsme zkontrolovali a vše bylo snědeno...

     

ham - vloženo 3.2.2014 / Foto Josef ZbihlejNepodíváme se k sousedům do mlýna?

 

Na přiloženém plakátku zde (pdf) se můžete seznámit s únorovým programem "kávového spolku" ve Windmühle - Větrném mlýně v Seifhennersdorfu. Určitě Vás členky spolku rády uvítají mezi sebou, tak jako my jsme na našich akcích rádi za každého účastníka z Německa.  Josef Zbihlej

...a vládnete-li aspoň trochu němčinou, nezaškodí juknout na www.windmuehle-seifhennersdorf.de

ham - vloženo 28.1.2014Betlémy v Rumburku (18.1.2014)

 

Návštěva expozic v rumburském muzeu a v Loretě proběhla za účasti 13 lidí včetně čtyř německých kolegů. Šmilovského ulicí s podstávkovými domy nás provedla Jarka Štěpánková a účastníci dostali k tomuto tématu i malý leták. V rumburském muzeu jsme si kromě betlémů prohlédli i pravoslavné ikony. Provázela nás Kamila Lišková. Pak jsme krátce navštívili rumburskou loretu, přesněji klášterní betlém, který je postavený v přilehlém kostele sv. Vavřince. Zde nás provázela Soňa Jínová. Část skupiny poté zamířila do místní cukrárny na kávu a zákusek. A protože bylo pěkné počasí, vyrazili někteří do Varnsdorfu pěšky. / Fotogalerie z exkurze zde.

ham - vloženo 19.1.2014 / Text Filip MágrFOTOROK 2014 - vyhlášení výsledků a vernisáž (13.1.2014)

 

V prvním patře varnsdorfské knihovny se zásluhou našeho fotoklubu odehrála vernisáž výstavy nejlepších fotografií ze soutěže FOTOROK 2014. Zároveň byly oficiálně vyhlášeny výsledky. Za nejpozoruhodnější porota vyhlásila reportážní cyklus Zdeňka Votavy z Jedličkova ústavu a snímek Zdeňka Lína „Jen vzpomínka“. S kompletní výsledkovou listinou se můžete seznámit zde. /  Potěšující byla osobní účast jak soutěžících z Liberce či Prahy, tak i starostů Martina Louky (Varnsdorf) a Franka Peukera (Großschönau). / Zvláštností tohoto ročníku byly práce Petra Nálevky vytvořené již zřídka vídanou technikou fotogramů nebo účast zatím asi nejmladšího soutěžícího - Maty Hofmanové. / Výstava potrvá do poloviny března.

Fotogalerie z vernisáže zde

ham - vloženo 13.1.2014, aktualizace 14.1.2014 / Foto nahoře: instalace výstavy - foto J. ZbihlejNovinky z výboru KPMV (9.1.2014)

 

Únorový program zahrne dvě či tři akce - pokud nakonec přece jen přijde zima, tak v neděli 2.2. přikrmíme lesní zvěř, na 4.2. je v jednání přednáška klubu historiků, v sobotu 22.2. se vydáme k Brtnickým ledopádům a do Jeskyně víl. V březnu nás čeká pátá etapa toulek podél Mandavy (Seifhennersdorf) a dvě akce jsme už předběžně naplánovali na květen: ke 110. výročí vyhlídky na varnsdorfském Hrádku a exkurzi do českolipského muzea, kde bude náš člen Lukáš Blažej vystavovat své přírodovědné kresby. / Neobvykle teplé klima svědčí mechům plazícím se po kamenných součástech křížků a bude tedy nezbytné opět na ně aplikovat osvědčený již Mechostop. / Výtvarná díla Hanky Krawcec, o jejichž zakoupení výbor rozhodl v prosinci, nakonec do sbírek muzea pořídí Oblastní muzeum Děčín. To nám umožní vyčleněné finance použít na dotisk brožury "Drobné sakrální památky Šluknovského výběžku a Horní Lužice".

ham - vloženo 9.1.2014Vyhodnocení a vernisáž FOTOROKu bude 13. ledna

 

Porota fotografické soutěže už vyhodnotila došlé snímky a určila vítěze. Výsledky budou představeny v pondělí 13. ledna v 17 hodin na vernisáži výstavy v Městské knihovně Varnsdorf. Výstava zahrne širší výběr ze soutěžních prací, a tak je opět se na co těšit. / Fotorok 14 obeslalo 16 autorů celkem 135 fotografiemi. / Porota pracovala letos v tomto složení: Bořivoj Černý, Radek Petrášek, Jiří Stejskal, Jiří Trebatický a Libor Zavoral. / Fotografie byly hodnoceny anonymně, takže porota při hodnocení neznala jejich autory.

ham - vloženo 8.1.2014Na dotazník zbývá poslední týden

 

Do 15. ledna je aktivní dotazník, jehož prostřednictvím můžete ovlivnit podobu prezentace sbírek varnsdorfského muzea na velkoplošných roll-upech. Ty budou využity na veřejně přístupných místech ve městě. Máte na výběr ze 45 exponátů, z nichž se v prezentací objeví jedenáct. Dotazník je na  adrese:

http://www.survio.com/survey/d/V1O9N1Y2I2R9M9C9W

ham - vloženo 8.1.2014Archiv zpráv

 

© KPMV  <>  Poslední aktualizace: 31.12.2014